"90 na Czerwonem" - świętowanie jubileuszu (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W tym roku mija 90 lat od momentu utworzenia rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Dwa dni trwało wielkie świętowanie „urodzin” rezerwatu. Było i "na poważnie” i rodzinnie.

W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się sesja naukowa, moderowana przez prof. dr hab. Henryka Okarmę. Referaty związane tematycznie z fauną i florą rezerwatu oraz szeroko pojętą ideą edukacji plenerowej wygłosili prof. Jerzy Staszkiewicz, dr Jerzy Skrzyszewski, dr Włodzimierz Cichocki, dr Tomasz Wilk, dr Małgorzata Wesołowska oraz dr Magdalena Frączek. Goście, a wśród nich m.in. członkowie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Prezes WFOŚiGW w Krakowie Małgorzata Mrugała, burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, Barbara Mirek-Michalska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, przedstawiciele RDOŚ w Krakowie, pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, leśnicy, nauczyciele, młodzież z I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz wykładowcy i pracownicy PPWSZ mieli okazję poznać urok Boru na Czerwonem oglądając wystawę przygotowaną z okazji jubileuszu Boru na Czerwonem.

Na ekspozycję złożyły się piękne fotografie rezerwatu i pełne wdzięku prace przedszkolaków przedstawiające wymarzony „Czysty las”, wyłonione w zorganizowanym przez Nadleśnictwo Nowy Targ konkursie. Wystawa prezentowana będzie w holu Centrum Dydaktyczno – Bibliotecznego PPWSZ do września. Piątkowe świętowanie zakończył spacer po torfowiskach Boru, na który zaprosił gospodarz wydarzenia, leśniczy Krzysztof Przybyła.

Drugi dzień obchodów miał charakter rodzinny i znacznie mniej oficjalny. Wśród atrakcji plenerowego pikniku edukacyjnego na terenie „Rancho-Lot” wymienić można Treningowe ABC z olimpijką Zuzanną Radecką – Pakaszewską oraz marsz nordic walking „Z kijami przez torfy”, którego pięciokilometrowa trasa prowadziła ścieżkami rezerwatu, wśród kosodrzewiny, bagna i kwitnących wełnianek. Na terenie Boru na Czerwonem rozgrywały się także terenowe zmagania 11 rodzinnych drużyn „Tropem Rosiczki”, w których przygotowaniu pomagała młodzież z I LO im. Goszczyńskiego.

Bezkonkurencyjna okazała się drużyna rodziny Zygarowiczów z Limanowej. Jednym z zadań stojących przed uczestnikami gry terenowej było ułożenie rymowanki przedstawiającej walory rezerwatu. W pełni oddaje je wyróżniony specjalną nagrodą wiersz ułożony przez drużynę Ewy Garbacz:
Pięć zespołów leśnych, cztery typy lasu,
kwiaty, paprotniki - zajrzyj do atlasu.
Znajdziesz w nim też sosny i kosodrzewiny,
storczyki, borówki oraz żurawiny.

Nie zdziw się, jak spotkasz bociana czarnego,
salamandrę albo kumaka górskiego,
jest tu też rosiczka i widłak goździsty,
bo teren jesienią lubi bywać dżdżysty.

Od południa pełną parą ruszyło Edukacyjne Miasteczko Namiotowe, przygotowane m.in. przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Nadleśnictwo Nowy Targ, Urząd Miasta, RDOŚ, Parki Narodowe naszego regionu i GOPR.
Około 1, 5 tysiąca osób – głownie rodzin z dziećmi – wzięło udział w konkursach, grach i zabawach. Zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się przede wszystkim warsztaty plastyczne i konkurs „Chronię swoje środowisko”, którego zwycięzcą został Bartek Kurnik z Nowego Targu. Jak zwykle oblegane było stoisko studentek ochrony środowiska, które pod przewodnictwem dr Małgorzaty Wesołowskiej przygotowały efektowne doświadczenia naukowe. Wielu chętnych przyciągnęły też pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowane przez studentów ratownictwa medycznego PPWSZ, a także warsztaty zumby prowadzone przez studentów turystyki podhalańskiej uczelni. Wydarzeniu towarzyszyła ponadto wystawa przyrodnicza „Trubadurzy wiosennej pieśni”, projekcje filmów oraz występy „Septymy”, „Młodego Podhala” i kabaretu „Truteń”.

Obchody „90 na Czerwonem” zorganizowały Nadleśnictwo Nowy Targ oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Nowy Targ.

oprac.: Agnieszka Czajkowska, Dział Promocji, Współpracy i Monitorowania Karier Zawodowych PPWSZ w Nowym Targu
zdjęcia Robert Maurer i Daniel Kusper
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama