Rywalizacja dla ludzi z żelaza

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która przez nadmierne zagęszczenie śluzu w organizmie zaburza pracę głównie układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego. Jak się okazuje co 25. osoba jest nosicielem takiego uszkodzenia. Pomoc osobom dotkniętym tym schorzeniem będzie jednym z celów pierwszych triathlonowych zawodów w regionie tarnowskim na niespotykaną wcześniej skalę. Partnerem medycznym i jednym ze sponsorów imprezy, która rozegrana zostanie 12 lipca jest Centrum Zdrowia Tuchów.

Podczas zawodów Grupa Azoty Triathlon Radłów zawodnicy będą rywalizować ścigając się w wodzie, na rowerze i podczas biegu. Organizatorzy zaplanowali starty na dłuższym dystansie: 950 metrów pływania na terenie ośrodka „Katamaran", 45 kilometrów trasy rowerowej przebiegającej przez radłowski rynek oraz 10,5 kilometra trasy biegowej w tamtejszych lasach. Będzie też możliwość wyboru krótszego dystansu, obejmującego połowę tych odległości. Natomiast w sztafecie mieszanej na dłuższym dystansie będzie mogło wystartować trzech zawodników, każdy w innej dyscyplinie. Podczas imprezy zaplanowano przeprowadzenie zbiórki pieniędzy i licytacji fantów, przekazanych przez Justynę Kowalczyk. Organizatorzy zapraszają też do "namiotu oddechowego". Po zakończeniu rywalizacji część pieniędzy z opłaty startowej zostanie przekazanych na konto Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Warto dodać, że mukowiscydoza objawia się bardzo słonym potem, niedrożnością jelit, nawracającymi zapaleniami płuc i oskrzeli, a także polipami nosa, przewlekłym kaszlem oraz pałeczkowatymi palcami. Diagnozuje się ją na postawie badań laboratoryjnych.

Triathlon jest sportem wymagającym długich przygotowań i bardzo dobrej kondycji. Mimo to z każdym rokiem na starcie kolejnych imprez staje coraz więcej zawodników. Rosnąca popularność tej dyscypliny może wynikać z tego, że znakomicie wzmacnia ona wydolność organizmu i aktywizuje większość partii mięśniowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, ze trening nie jest nudny, a przygotowania można dopasowywać do pory roku, np. zimą wymienić bieganie na narty biegowe.
Uczestnicy imprezy startują na własną odpowiedzialność. Na każdej pętli trasy biegowej i kolarskiej zlokalizowane będą punkty żywieniowe, zaopatrzone w wodę i napoje izotoniczne. Po imprezie zaplanowano posiłek regeneracyjny, a wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkowe medale, koszulki i czepki. Dla najlepszych przygotowano nagrody finansowe o puli ponad 10 tys. zł oraz dyplomy i puchary.

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama