Koncert "Młodej Podhalańskiej Filharmonii" w krościeńskim kościele (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W sobotni wieczór w krościeńskim kościele został zorganizowany wyjątkowy koncert. Młoda Podhalańska Filharmonia złożona z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu zaprezentowała półtoragodzinny koncert złożony z utworów: Mozart- Uwertura do opery "Idomeneo", Beethoven- Koncert skrzypcowy D-dur (część I-sza), Roger- Lirysches Andante, Haydn- Symfonia nr 48 "Maria Teresa".
Ksiądz proboszcz Henryk Homoncik przywitał Artystów i słuchaczy i wyraził aprobatę dla tak wartościowych inicjatyw. Z kolei Dyrektor PSM Marta Łapczyńska, zapowiadając koncert, skierowała słowa podzięki dla Parafii za udostępnienie kościoła, podziękowała także wójtowi gminy Janowi Dydzie, oraz krościeńskiemu samorządowi za otwartość, zaangażowanie i współorganizację tego wydarzenia. Przedstawiła także wykonawców:Na skrzypcach Josepha Gagliano z 1786 roku zagrała dla widzów wybitna solistka Agata Kawa-Cajler. Choć skrzypaczka ma dopiero 24 lata, jest już laureatką wielu nagród na krajowych i zagranicznych konkursach m.in I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica we Włoszech, III nagrody w Konkursie im. Jaroslava Kociana w Czechach, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim.
Dyrektor PSM Marta Łapczyńska krótko przedstawiła też dyrygenta dzisiejszego koncertu. Młodą Podhalańską Filharmonią dyrygował Wojciech Czepiel, cieszący się sławą międzynarodową polski dyrygent, skrzypek i kompozytor. Wojciech Czepiel urodził się w 1959 roku. Rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku pięciu lat u swego ojca Stanisława Czepiela. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry All Antico w krakowskim Liceum Muzycznym i wraz z nią zdobył I miejsce w Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie (1974). Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza. W 1976 roku jako uczeń Antoniego Cofalika zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jahnkego w Poznaniu. Rok później znalazł się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu.
W latach 1982-1984 Wojciech Czepiel był dyrygentem asystentem i równocześnie koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Od 1984 do 1986 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie w latach 1986-1990 dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej. W sezonie 1990/1991 pracował jako drugi dyrygent w Filharmonii im. Rubinsteina w Łodzi, zaś w latach 1991-1994 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Był również dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2000 do 2013 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie. W 2012 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Na zakończenie koncertu Wójt Gminy Krościenko Jan Dyda podziękował muzykom. Ściskając dłoń Wojciecha Czepiela nadmienił, że jest On przecież krościeńczaninem, prywatnie kolegą z ławki wójta.
Wymieniony i nagrodzony wielkimi brawami został także inny krościeńczanin, muzyk "Młodej Filharmonii"- Wojciech Kwiatek. Ten młody wirtuoz klarnetu jest już laureatem kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W ciągu ostatniego roku zdobył nagrody m.in. w Madrycie-Hiszpania, Kopenhadze – Dania, Berlinie-Niemcy, Popradzie-Słowacja, kilkukrotnie w Słowenii oraz we Włoszech. Jako solista występował już w większości krajów europejskich. Współpracuje z wieloma zespołami kameralnym, orkiestrami symfonicznymi oraz dętymi. Jest często zapraszany na zagraniczne festiwale. W ubiegłym roku za swój dorobek naukowy i artystyczny młody krościeńczanin otrzymał Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane studentom za wybitne osiągnięcia.
Skład "Młodej Podhalańskiej Filharmonii" występującej w Krościenku:
I skrzypce: Anna Trebunia, Marta Skraba, Małgorzata Fiedor, Kacper Hubicki, Magdalena Dziechciowska, Agnieszka Guguła, Szymon Walczak. II skrzypce: Adrianna Derebas, Wiktoria Krawczyk, Aleksandra Kutyła, Justyna Jarząbek, Iwona Jarząbek, Jarosław Nawara. Altówki: Anna Niemiec, Andżelika Strama, Wiolonczele: Magdalena Jarząbek, Katarzyna Bryniczka, Łukasz Mrożek, Jan Mrożek. Kontrabas: Jędrzej Cabaj. Flety: Ada Przybyła, Maria Chowaniec. Oboje: Agnieszka Cabaj, Dominika Cielecka. Klarnety: Wojciech Kwiatek, Kamila Zielińska. Fagoty: Wojciech Krawiec, Krystyna Milaniak. Trąbki: Beniamin Rafiński, Józef Gryglak. Waltornie: Kinga Lupa, Piotr Calli. Kotły: Jan Bryniarski.
Tekst i zdj. Zdzisław Soliwoda
Więcej na temat
komentarze
reklama