Remont zachodniego skrzydła Krzysztoforów zakończony. Pałac odzyskał blask
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Modernizacja zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory została zwycięzcą kolejnej edycji konkursu "Kraków - mój dom". Nagroda przyznana została w kategorii rewaloryzacja.
Laureatów wybierają w plebiscycie czytelnicy oraz Kapituła. W skład Kapituły wchodzą: profesor Witold Cęckiewicz – Przewodniczący Kapituły, architekt, członek PAN, Elżbieta Koterba - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, Bohdan Lisowski - Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Kazimierz Bujakowski – Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Borysław Czarakcziew – Członek Krajowej Rady Izby Architektów, Janusz Sepioł – senator RP Tomasz Bobrowski - Główny Architekt Miasta Krakowa Małgorzata Cetera - Bulka – Prezes Zarządu Polska Press sp. z o.o., Oddział w Krakowie Marek Kęskrawiec - Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego.Akcja służy prezentowaniu i docenianiu dobrej najnowszej krakowskiej architektury, atrakcyjnych przestrzeni publicznych i zabytków, które odzyskały świetność - jak pisze na swej stronie Organizator.
Pozostali laureaci to Quattro Business Park - budynek D, osiedle Małe Błonia, Smocze skwery, ICE Kraków Centrum Kongresowe, Cricoteka i Centrum Energetyki AGH. Przyznano też wyróżnienia: dla Osiedla nad Stawem i kampusu AGH.
---
Krzysztof Żyra
W Pałacu Krzysztofory zakończył się kolejny etap remontu. 30 października 2014 r. otworzyliśmy narożną część budynku pomiędzy ulicami Jagiellońską i Szczepańską nazywaną roboczo skrzydłem zachodnim.
Zmiany widać już na zewnątrz – cała elewacja wzdłuż ulicy Szczepańskiej otrzymała nowe tynki, a narożny parterowy budynek otrzymał dodatkowe piętro. Powstała tam sala konferencyjna (pomieści 200 osób) wraz z całym nowoczesnym zapleczem pierwszym multimedialnym, czyli stanowiskami dla tłumaczy, nagłośnieniem, oświetleniem, automatycznymi roletami zaciemniającymi. Nowa część budynku została wyłożona miedzianą blachą, co jest odwołaniem do czasów kiedy Kraków bogacił się na handlu tym surowcem. Do tamtych czasów nawiązuje też nazwa sali konferencyjnej – Kupferhaus, czyli Miedziany Dom.
Zachodnią część pałacu poddano gruntownemu remontowi i modernizacji – od piwnic aż po dach. Krzysztoforskie piwnice to ważne miejsce dla historii Krakowa – Cricoteka, Grupa Krakowska, wspominana z sentymentem kawiarnia Krzysztofory, ale też legendy, chociażby ta o diable strzegącym zazdrośnie ogromnych skarbów. Tych w czasie remontu nie znaleziono, ale muzeum zyskało wspaniała przestrzeń wystawienniczą.
Nowym elementem jest nowoczesna winda, która łącząc piętra pałacu otworzy wnętrza dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdują się sale edukacyjne, przygotowane głównie z myślą o najmłodszych zwiedzających. Pierwsze piętro to zaplecze sali konferencyjnej, czyli szatnia i toalety oraz pomieszczenia, w których uczestnicy konferencji będą mogli odpocząć w czasie przerw w obradach. Pomieszczeniom tym przywrócono freski, które w ciągu lat niemal zupełnie zniknęły ze ścian. Na tym piętrze znajduje się również niewielkie pomieszczenie, które pełniło dawniej funkcję pałacowej kaplicy. Zachowały się w nim, pieczołowicie odnowione, sztukaterie autorstwa Baltazara Fontany.
Na drugim piętrze, w salach, w których również przywrócono dawne freski, oglądać można nową stałą wystawę Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń. Na piętrze trzecim i czwartym mieszczą się biura. Niedługo przeprowadzą się do nich pracownicy z wschodniej części pałacu, którą również czeka gruntowny remont. Jego efektem ma być nowa, wielka wystawa stała Kraków – od początku bez końca. Ale to za kilka lat.
Remont zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ze środków uzyskanych z Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
źródło: materiał prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama