Wakacyjna Akademia Przygód w Kętach (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Dobiegła końca Wakacyjna Akademia Przygód, czyli zorganizowany przez Dom Kultury w Kętach cykl zajęć dla dzieci pozostających w mieście. Czas więc na podsumowanie.

Przez trzy tygodnie, od 6 do 24 lipca z wakacyjnej oferty DK korzystało codziennie blisko 45 dzieci. Każdy tydzień rozpoczynał się od seansu w Letnim Kinie Bajka. W repertuarze znalazły się animacje: „Piorun i magiczny dom”, „Sekrety morza” oraz długo oczekiwane „Minionki” 3D.

W pierwszym tygodniu podczas zajęć instruktorzy podjęli z dziećmi temat bezpiecznego wypoczynku. Dzieci obejrzały prezentację o właściwym zachowaniu podczas podróży, letniego wypoczynku, wycieczek w góry, zabaw na podwórku. Żywiołowo dyskutowały o udzielaniu pierwszej pomocy i sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. W programie znalazły się również gry i zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne „Malujemy, ozdabiamy, wycinamy”, a także zajęcia taneczne „Tańcz i śpiewaj razem z nami”, które poprowadził instruktor Dominik Matuszczak.

Tydzień drugi upłynął pod hasłem „Reporterskie lato”. Podczas pięciu dni dzieci nagrywały wywiady, tworzyły plakaty i scenografię, kręciły relacje i zapowiedzi przyszłych wydarzeń. Ostatni tydzień zajęć pozwolił odkryć i rozwinąć dziecięce talenty. Uczestnicy Wakacyjnej Akademii Przygód samodzielnie przygotowywali występy na zakończenie wakacji z Domem Kultury. Wszyscy podeszli do zadania bardzo poważnie, czego efekty można było zobaczyć w piątek 24 lipca na scenie DK.
W trakcie trzech tygodni spotkań w Wakacyjnej Akademii Przygód zorganizowano 6 wycieczek. Efektem pieszych wędrówek było zdobycie Koziej Góry, gra terenowa na kęckim Rynku, podsumowująca warsztaty „Rycerze czy rabusie” w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego oraz piękne widoki z koziańskiego kamieniołomu.

Dalsze wyprawy wiodły do Ojcowskiego Parku Narodowego (Brama Krakowska, Grota Łokietka, Zamek Kazimierzowski, Maczuga Herkulesa) oraz zamku w Pieskowej Skale, do Wisły z Aleją Gwiazd Sportu, czekoladową rzeźbą Adama Małysza i skocznią narciarską w Wiśle-Malince oraz Muzeum Beskidzkiego, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach w starej wiślańskiej szkole, w czasie których mogły chociażby spróbować swych sił w pisaniu gęsim piórem, odwiedziły kuźnię, gdzie zapoznały się z ciężką pracą kowala i zobaczyły na własne oczy, jak powstaje podkowa. Wiodły również do Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, w których dzieci zafascynowane słuchały górniczych legend. Kopalnia i Sztolnia okazały się miejscami nie tylko bardzo ciekawymi, ale także – ze względu na panujący w nich chłód – doskonałym wyborem w czasie upału.

Wakacyjnej Akademii Przygód towarzyszyło wiele słońca, nie mogło więc zabraknąć czasu spędzanego na świeżym powietrzu, dużej ilości ruchu i wspaniałej zabawy. Organizatorzy mają nadzieję, że wspólnie spędzony czas zapewnił wszystkim uczestnikom wiele miłych wspomnień.

źródło: Dział Promocji Domu Kultury w Kętach

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama