XVII Dożynki Województwa Małopolskiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Piwnicznej-Zdroju - Małopolanie dziękowali rolnikom za ich całoroczny trud. W tradycyjnych, siedemnastych już dożynkach uczestniczył marszałek Marek Sowa. Małopolskie Święto Plonów rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Andrzeja Jeża w intencji rolników i ich rodzin.


Po eucharystii, barwny korowód składający się z wieńców dożynkowych, zespołów regionalnych, zaproszonych gości i mieszkańców prowadzony przez orkiestrę OSP Podhale z Piwnicznej-Zdroju udał się na stadion KS Ogniwo.

Sygnał grany na trąbitach obwieścił zgromadzonym początek wspólnego świętowania: wyrażania radości za pomyślne zbiory, prezentacji ludowych obyczajów oraz dobrej zabawy. Przybliżenie tradycji związanych ze świętem plonów zawsze jest ważnym elementem dożynek. Obrzędy związane z zakończeniem prac polowych „Sypio się ziorka – młóci galasiorka” przedstawił Zespół Regionalny „Dolina Popradu”.

Starostowie dożynek Maria Sikorska i Stanisław Źrałka przekazali gospodarzowi województwa dorodny bochen chleba, wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. - Panie Marszałku, przekazujemy wam ten chleb z tegorocznych ziornek, krójcie, dzielcie tak, żeby nikt nie był głodny – apelowali.

- Spotykamy się po raz kolejny, by podziękować Bogu i ludziom dobrej woli za ich ogromne poświęcenie i za pracę – mówił marszałek Marek Sowa. - Otrzymałem przepiękny bochen chleba, symbol bogactwa, jakie daje nasza małopolska ziemia. Dziękuję za ten ogromny dar zaangażowania czasu i poświęcenia, za ten dar trudu życia i codzienności – dodał marszałek.

Obok przypisanych świętu plonów obrzędom, do tradycyjnych zwyczajów należy też konkurs na najpiękniejszy wieniec. Dożynkowe wieńce zjeżdżają z całego regionu do miejsca odbywania się imprezy. W tym roku w kategorii wieńca tradycyjnego główną nagrodę wraz z czekiem na kwotę 2 tys. zł otrzymała Grupa Wieńcowa „Brzeźniczanki” z Brzeźnicy (gm. Radłów, powiat tarnowski). Komisja konkursowa zadecydowała, że właśnie ta grupa wraz z wieńcem będzie reprezentowała Małopolskę podczas tegorocznych dożynek prezydenckich w Spale. W kategorii wieńca współczesnego zwyciężyła Grupa Wieńcowa „Smykowianie” ze Smykowa (gm. Radgoszcz, powiat dąbrowski), która również otrzymała 2 tys. zł.

Szczególnie miłym akcentem uroczystości było wręczenie Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Antoniemu Leśniakowi – Dyrygentowi Orkiestry Mandolinowej „Echo” z Piwnicznej. Ponadto nagrodzeni zostali laureaci tegorocznego Konkursu „Najlepsza Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Województwa Małopolskiego”, odbywającego się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. OSP w Woli Batorskiej (I miejsce – czek na 50 tys. zł), OSP w Radgoszczy (II miejsce – 30 tys. zł) oraz OSP w Jerzmanowicach (III miejsce – 20 tys. zł).

W części artystycznej tegorocznych Dożynek wystąpiły m.in.: Zespół Regionalny Dolina Popradu, Kapela „Piyrogi Łomnicońskie” z Łomnicy-Zdroju, FS Javorina z Kolackova ze Słowacji, Orkiestra Mandolinowa „ECHO” z Piwnicznej, Kapela Góralska „Howerna” z Piwnicznej. Wieczorem do wspólnej zabawy zaprosił zespół „Skaldowie”.

Dożynki Województwa Małopolskiego to jedno z najważniejszych małopolskich świąt, organizowane od 1999 roku, a obchodzone co roku za każdym razem w innej małopolskiej miejscowości. Święto dziękczynienia za plony jest okazją do podziękowań rolnikom za ich trud podczas niełatwej pracy na roli, a także prezentacji zwyczajów towarzyszących obrzędom dożynkowym.

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama