Karetka z Małopolski kolejnym darem dla Ukrainy

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało ambulans wraz z wyposażeniem ukraińskiej jednostce ratownictwa medycznego w Iwano-Frankiwsku. To kolejny etap pomocy dla ukraińskich kolegów, z którymi krakowskie pogotowie współpracuje już od paru lat.


Karetka trafi do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. Jest to ambulans używany, ale w pełni sprawny, w bardzo dobrym stanie. Wyposażony jest w nosze i krzesełko kardiologiczne, a także podstawowy sprzęt do ratowania życia: defibrylator i respirator.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, przy wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego, od dłuższego czasu współpracuje ze stroną ukraińską. - Wspieramy Ukrainę w rozwoju systemu ratownictwa medycznego. Doskonale wiemy, że taka pomoc jest potrzebna, bo jeszcze kilka lat temu nasz kraj pozostawał pod tym względem w tyle za Europą. Dziś mamy wiedzę, doskonały personel i sprzęt, którym chcemy się dzielić – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dwa lata temu delegacja z Małopolski odwiedziła Ukrainę i zapoznawała się z tamtejszym systemem ratownictwa medycznego, a następnie przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego pomagali w organizacji I Polsko-Ukraińskiej Konferencji Naukowej pt. „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie”. W roku ubiegłym karetki KPR dwukrotnie wyjeżdżały na Ukrainę z pomocą humanitarną – zawieziono leki, środki opatrunkowe i drobny sprzęt medyczny. Pomoc sfinansowana została z budżetu województwa małopolskiego oraz przez prywatnych darczyńców.

Pod koniec roku 2014 KPR gościło w Krakowie grupę dyspozytorów medycznych z Iwano-Frankiwska. Przeszli oni tygodniowe szkolenie w naszej dyspozytorni i mieli okazję przyjrzeć się organizacji ratownictwa medycznego w Małopolsce. W maju tego roku wsparto też organizację pierwszych w obwodzie iwano-frankiwskim mistrzostw w ratownictwie medycznym.

- Z kolegami z Ukrainy współpracujemy od paru lat i przez cały ten czas staramy się, aby nasze działania miały przede wszystkim wymiar praktyczny – podkreśliła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Ratownictwo medyczne na Ukrainie ma przed sobą ogromne wyzwania organizacyjne. Staramy się w tym pomóc: szkolimy pracowników, przekazujemy nasze rozwiązania systemowe, a – jeśli tylko możemy, dajemy sprzęt czy wyposażenie.

Vitalii Maksymenko, konsul generalny Ukrainy w Krakowie zaznaczył, że jest to kolejny już gest solidarności ze strony Polaków. – To ogromna radość dla mnie, ale przede wszystkim dla mieszkańców Iwano-Frankiwska – mówił. – Bardzo wam za to dziękujemy.

- Gdy za kilka dni będę pełnił dyżur, wtedy będzie widać, jak bardzo ważna jest taka pomoc – stwierdził Włodzimierz Pokhmurski, dyrektor Centrum w Iwano-Frankiwsku. – Dzięki współpracy z krakowskim pogotowiem udaje się nam na Ukrainie podnosić standardy w ratownictwie medycznym. Bardzo cenne są też dla nasz szkolenia, które się odbyły w Krakowie. Wyszkoleni tu nasi dyspozytorzy mogą swoją wiedzę przekazywać dalej.

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama