Tarnowska modyfikacja UKM nagrodzona

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Warto spełniać oczekiwania odbiorców i wsłuchiwać się w ich postulaty. Przykładem na to jest sposób modyfikacji karabinu maszynowego UKM 2000P, którą przeprowadziły Zakłady Mechaniczne Tarnów. Dowodem stało się uhonorowanie zmodyfikowanego karabinu prestiżową nagrodą DEFENDER podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

To sukces firmy, ale szczególnie zespołu konstruktorów, którzy dokonali szerokiego zakresu zmian w konstrukcji broni.

Goście targowych ekspozycji coraz częściej pytali o producentów prezentowanego sprzętu, a także o to, skąd pochodzi myśl techniczna, wykorzystana w poszczególnych rozwiązaniach. W przypadku modyfikacji UKM nie było wątpliwości przy udzielaniu odpowiedzi na te pytania. Zmiany wprowadzone w konstrukcji spowodowały bowiem wystąpienie o 13 wniosków patentowych dla producenta Zakładów Mechanicznych Tarnów. W związku z doświadczeniami, związanymi z użytkowaniem poprzednich wersji broni podczas misji w Iraku i Afganistanie zmieniono blisko 70 % części i zespołów UKM 2000P. Wśród nich znalazły się te najważniejsze, zapewniające niezawodność i trwałość broni, ale także i poprawiające jej ergonomię. Inspektorat Uzbrojenia zażądał wprowadzenia 19 modyfikacji, ostatecznie producent znacznie rozszerzył ich zakres.

Niedługo przed rozpoczęciem targów w Kielcach dobiegły końca testy partii informacyjnej broni, które pomogą w jej ostatecznej konfiguracji. Rozwiązania opracowane w wyniku modernizacji w praktyce sprawdzali żołnierze – użytkownicy poprzednich wersji karabinu. Właściwie wszystkie z proponowanych innowacji spotkały się z ich aprobatą.

Zmodyfikowane karabiny znakomicie zdały egzamin. Podczas badań nowego typu broni oddano około 60 000 strzałów, także w ekstremalnych warunkach. Nie odnotowano ani jednego zacięcia z winy konstrukcji broni. Żołnierze testowali kilka rodzajów kolb i pasów i wybierali najlepsze rozwiązania. Chwalili nowy sposób ładowania broni, łatwiejszy dzięki wprowadzeniu mechanizmu zapobiegającego „cofaniu się” taśmy amunicyjnej. Z ich aprobatą spotkało się zastąpienie metalowej skrzynki amunicyjnej lżejszą i poręczniejszą wersją typu miękkiego. Testujący ocenili, że przenoszenie karabinu stało się wygodniejsze, dzięki przekonstruowaniu uchwytu do wymiany luf. Zwrócili uwagę na to, że poprawiono stabilność ognia oraz zmniejszono siły działające na strzelca, dzięki wprowadzeniu amortyzatora odrzutowego oryginalnej konstrukcji ZMT. Wyzwaniem dla technologów było przeniesienie wymaganych warunków niezawodnej pracy z zakresu od -30 na poziom -50 stopni C. Ostatnim elementem badań broni będzie jeszcze szczegółowe opisanie wyników. Na mocy kontraktu Zakładów Mechanicznych z Inspektoratem Uzbrojenia tarnowska spółka w bieżącym roku ma dostarczyć armii 30 sztuk zmodyfikowanych karabinów, a w kolejnych trzech latach kolejnych blisko 348 sztuk.

Dodajmy, że podczas XXIII MSPO w Kielcach sprzęt wojskowy i nowoczesne rozwiązania militarne prezentowało 550 wystawców z 28 państw. Prócz modyfikacji UKM2000P z tarnowskich propozycji z największym zainteresowaniem spotkał się przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski PSRA Pilica oraz zdalnie sterowane moduły uzbrojenia ZSMU w wersji A4.

źródło: Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama