Kraków: pomnik generała Stanisława Maczka odsłonięty (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana odsłonięto w niedzielę pomnik jednego z najwybitniejszych generałów II Wojny Światowej - gen. Stanisława Maczka. Dopiero drugi w Polsce - po jedynym, stojącym w Gdańsku-Wrzeszczu. Na zachodzie jego pomników są dziesiątki…

Pomnik generała stanął w towarzystwie postumentów m.in. Ryszarda Kuklińskiego, Władysława Andersa, Augusta Fieldorfa “Nila”, Witolda Pileckiego i Zbigniewa Herberta. Popiersie zostało wykonane z brązu przez rzeźbiarza Józefa Opalę. Poświęcenia dokonał kapelan Żołnierzy AK, Sybiraków i środowisk niepodległościowych Krakowa o. Jerzy Pająk.

- Generał Maczek godzien jest każdego pomnika. Najwyższy czas na trzeci pomnik generała w Polsce - po pomniku w Gdańsku-Wrzeszczu i pomniku jego dywizji w Warszawie. Cieszę się z tego pomnika, ale pamiętam, że imię polskiego generała zostało wcześniej upamiętnione w wielu miastach naszego kontynentu - napisał w apelu odczytanym podczas uroczystości minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, który - mimo wcześniejszych zapowiedzi - nie mógł wziąć udziału w niedzielnej uroczystości.

Przypomnijmy, generał Maczek to uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-20, dowódca 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, walczącej w Kampanii Wrześniowej, obrońca Francji w 1940 roku, za co otrzymał Krzyż Virtuti Militari, wreszcie - dowódca l. Dywizji Pancernej, która w 1944 r. brała udział w inwazji na Normandię, m.in. w bitwie pod Falaise, a następnie w wyzwalaniu Belgii i Holandii oraz w zdobyciu niemieckiego Wilhelmshaven. Zmarł w wieku 102 lat w 1994 w Edynburgu.

Inicjatorem postawienia pomnika i jego fundatorem był prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa, a patronat nad niedzielnymi uroczystościami sprawował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. Orkiestra Wojskowa i Kompania Honorowa II Korpusu Zmechanizowanego im. gen. Andersa, Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, harcerze, poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież i grupa rekonstrukcji historycznej "Breda".

Gośćmi honorowymi uroczystości byli: bratanica gen. Maczka - dr Krystyna Gałkowska i wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii - Barbara Orłowska.

p/

Zdjęcia: Michał Bachulski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama