24. urodziny nowotarskiej Galerii Jatki (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. - Każdy ma swój kalendarz. Nasz nieco się rożni od tego ogólnego, bo obowiązuje od "Prezentacji" do "Prezentacji". Dlatego dziś obchodzimy 24 urodziny. Bardzo się cieszę, że jesteście Państwo z nami - przywitała uczestników dorocznych Nowotarskich Prezentacji kierująca Jatkami - Anna Dziubas.

W tym toku swoje prace prezentuje ponad 20 artystów. - Po raz pierwszy zdecydowałam się zadać im temat: "Nasze miasto". Tematem wystawy jest więc "Nowy Targ przez nas widziany" - tłumaczyła szefowa galerii. Nie wszyscy się dostosowali do motywu, ale w większości zgromadzone rzeźby, obrazy, grafiki i tkaniny - ukazują Nowy Targ. Wystawa już wzbudziła takie zainteresowanie, że dwie małopolskie galerie poprosiły o możliwość prezentowania jej u siebie.

Wśród gości byli m. in. przedstawiciele władz miasta i senator Stanisław Hodorowicz. Nie zabrakło też przedstawiciela placówki wiodącej dla Jatek - MCK Sokół. - Ja jestem dumny z tej galerii. To uczucie dumy jest - myślę panie burmistrzu - dla nas wspólne. Jestem dumny, że ta galeria tak działa, że pani Anna jst tak wspaniałą gospodynią, że tyle osób tu przychodzi - mówił Antoni Malczak dyr. MSC Sokół.

- Patrząc na te prace apetyty rosną. Już się zastanawiam co to się będzie działo za rok - dodał Grzegorz Watycha. Burmistrz powiedział, że liczy iż wystawa przygotowana na 25-lecie Jatek sprawi, że "Nowy Targ stanie się kulturalną stolicą nie tylko Podhala, ale całego regionu". - Gratuluję artystom. Bardzo ciekawe jest zobaczyć, jak osoby o większej wrażliwości widzą to miasto - czy to rozerwane, na skraju przepaści, czy też wesołe i kolorowe - podsumował.

Przyszły rok - to faktycznie będzie czas jubileuszy. Rozpoczęła już swoje obchody 70-lecia Państwowa Szkoła Muzyczna. Przed nami 25-lecie Jatek i oczywiście 670-lecie lokacji miasta. W planach jest m. in. wydanie monografii galerii.

Podczas wernisażu padło wiele miłych i serdecznych słów. Także pod adresem nieobecnych. Jak mówiła Anna Dziubas słowa podziękowania należą się byłemu burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi za wieloletnie wsparcie i życzliwość okazywaną galerii. - Nie ma z nami dziś Barbary Pachniowskiej. Pani dyrektor MOK jest na urlopie. To wspaniała osoba, na którą zawsze można liczyć - podkreśliła kierownik Jatek. Padły słowa podziękowania dla sponsorów, których w galerii nazywa się Dobroczyńcami-Przyjaciółmi oraz dla dziennikarzy.

Był tort, a nawet dwa - w tym jeden z symbolem Jatek, czyli świnką ze skrzydłami oraz osobny prezent dla galerii od Teresy i Jerzego Olbrychtowiczów. To duża, różowa mechaniczna świnka.

Twórcy prezentujący w tym roku swoje prace to: Michał Batkiewicz, Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Ewa Deskur-Kalinowska, Anna Dziubas, Jacek Hajnos, Edyta Hul, Wiesława Kazuś-Tylek, Dawid Kędzierski, Jan Makowski, Beata Mirek-Hornik, Agata Mrożek, Maria Zofia Mrożek, Teresa Olbrychtowcz, Marcin Ozorowski, Leszek Pustówka, Agnieszka Rokicka, Hanna Romańska - Tusiewicz, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek i Gabriel Wolski.

Na obchody jubileuszu galerii złożył się także koncert w Państwowej Szkole Muzycznej. Wystąpił big - bang pod batutą Marty Łapczyńskiej. Natomiast jutro (19 września) o godz. 15.30 - w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w Częstochowie odprawiona będzie Msza Święta w intencji Artystów, Przyjaciół i Darczyńców Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu.

Sabina Palka, zdj. Michał Bachulski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama