"Czarodziejska góra" na finał Sacrum Profanum (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Wykonaniem operowej wersji "Czarodziejskiej góry" Thomasa Manna zakończyła s się w Krakowie 13 edycja festiwalu Sacrum Profanum.
Zamówione, z okazji przypadającej w tym roku 140. rocznicy śmierci Thomasa Manna przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Malta, dzieło oparte na prozie słynnego niemieckiego pisarza to efekt współpracy czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry , tegorocznego laureata nagrody im Konrada Swinarskiego, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki.- Powieść Manna odczytujemy w kontekście I wojny światowej - wyjaśnia reżyser Andrzej Chyra - czyli idiotycznego entuzjazmu wojennego, w wyniku którego zginęły miliony ludzi. Ale „Czarodziejska góra” jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną
- Moje podejście do tej opery było bardzo zakorzenione w tradycji takiej nawet czysto XIX wiecznej - powiedział Paweł Mykietyn, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej.
W tegorocznej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. Jak mówi autorka libretta: „okrutną podróżą Hansa Castorpa przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat”.
Według Andrzeja Chyry „Czarodziejska góra jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną”.
Opera jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu II Polskiego Radia.
Paweł Mykietyn – muzyka
Małgorzata Sikorska-Miszczuk – koncepcja libretta, libretto
Andrzej Chyra – koncepcja libretta, reżyseria
Adam Banaszak – kierownictwo muzyczne
Mirosław Bałka – scenografia
Magdalena Maciejewska – kostiumy
Maria Stokłosa – ruch sceniczny
Bartosz Nalazek – reżyseria światła
Ewa Guziołek-Tubelewicz – reżyseria dźwięku
Wykonawcy:
Amerykanka: Agata Zubel,
Behrens: Łukasz Konieczny,
Joachim: Szymon Maliszewski,
Hans: Szymon Komasa,
Kławdia: Barbara Kinga Majewska,
Krokowski: Juan Noval Moro,
Naphta: Urszula Kryger,
Pani Stöhr: Jadwiga Rappé,
Peeperkorn: Marcin Habela,
Settembrini: Karol Kozłowski,
chór/Elly Brand: Anna Gadt,
chór/Marusia: Agnieszka Kiepuszewska,
chór/Wehsal: Jacek Kotlarski,
chór: Iwona Kmiecik,
chór: Michał Dembiński,
chór: Marcin Wawrzynowicz
opr. i zdj. Tomasz Cichocki
Więcej na temat
komentarze
reklama