I Kongres Kultury Regionów w Nowym Sączu
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Dziedzictwo i inspiracje stanowią motywy przewodnie debat, poświęconych szeroko rozumianej kulturze, a zorganizowanych w ramach trzydniowego Kongresu Kultury Regionalnej. W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” uczestników wydarzenia powitał marszałek Marek Sowa. Podczas uroczystej inauguracji gospodarz województwa, w towarzystwie członka ZWM Leszka Zegzdy, uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla zachowania i rozwoju kultury w Małopolsce.
Muzyczną wizytówką górali karpackich – sygnałem na trombitach rozpoczął się I Kongres Kultury Regionów. Nowa inicjatywa Województwa Małopolskiego w postaci forum wymiany idei i pomysłów, służącego upowszechnianiu wiedzy o kulturze regionów, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Do Nowego Sącza przybyło ponad 300 osób z całej Polski.- To nie przypadek, że ten Kongres odbywa się w Małopolsce, tutaj w Nowym Sączu. Nasz region to skarbnica polskiej kultury, a zarazem mieszanka wielu kultur, która wspólnie stanowi o ogromnej sile i bogactwie regionu – mówił marszałek Marek Sowa. Nawiązując do słów Jana Pawła II, wygłoszonych przed trzydziestu pięciu laty w siedzibie UNESCO „Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”, gospodarz regionu podkreślał: - Kultura stanowi o tożsamości naszych regionów, a także o tożsamości człowieka. Pozwala nam nawiązywać kontakty między sobą, bez względu na to jaką kulturę reprezentujemy i skąd pochodzimy; pozwala nam być wzajemnie otwartym i budzić w sobie zaufanie – dodał.
Marszałek Marek Sowa zaznaczył także, że samorząd regionalny jest gotowy pełnić funkcję koordynatora działań związanych z regionalną tożsamością. Rokrocznie Województwo zwiększa swoje zaangażowanie finansowe. Na przestrzeni ostatnich 5 lat wsparcie uzyskało ok. 3 tys. projektów za kwotę blisko 50 mln zł. Doinwestowana została również przestrzeń kultury. W ostatnich latach, za ponad pół miliarda złotych, wybudowanych zostało ponad dwadzieścia obiektów.
- Mamy ten niebywały przywilej, że Małopolska jest regionem, w którym „obrodziło” instytucjami kultury, a także „obrodziło” rzeszą ludzi zaangażowanych na rzecz kultywowania naszego wzajemnego dziedzictwa. Myślę tutaj o tych, którzy pracują w instytucjach kultury, ale także - a może przede wszystkim - o tych, którzy są zrzeszeni w grupach nieformalnych, o tysiącach pań zaangażowanych w działalność kół gospodyń wiejskich, o członkach zespołów regionalnych – mówił marszałek.
Wprowadzenie do debat, słowami zaczerpniętymi z tekstu programowego Kongresu, wygłosił inicjator wydarzenia, członek ZWM Leszek Zegzda. Mówił m.in.: - Małopolska to region wyjątkowy ze względu na bogactwo dziedzictwa kultury tradycyjnej. Poza obfitością dziedzictwa materialnego fenomenem regionu jest to, że nie została tutaj przerwana ciągłość pokoleniowego przekazu tradycji. Mamy więc do czynienia z różnorodnym i – co istotne – żywym dziedzictwem niematerialnym. Ukształtowany przez nie Małopolanin to człowiek aktywny, samodzielny i kreatywny. Z pewnością dlatego w tym regionie tak dynamicznie rozwija się także amatorski ruch artystyczny. Małopolska wydaje się zatem regionem predestynowanym do zainicjowania dyskursu na temat kultury regionalnej w wymiarze narodowym i europejskim. (…) Podczas pierwszego Kongresu Kultury Regionów pragniemy nobilitować niematerialne dziedzictwo kulturowe jako „czynnik zbliżenia, wymiany i wzajemnego zrozumienia między ludźmi” – podkreślał Leszek Zegzda z zarządu województwa.
Preludium do debat stanowiły także wystąpienia osób, dla których wartości regionalne są szczególnie cenne, a nawet stanowią sposób na samorealizację. Głos zabrali: znawca gwary podhalańskiej, Hetman Zbójników Polskich, prof. Stanisław Hodorowicz, piwniczańska poetka, regionalistka, ambasadorka folkloru i kultury górali nadpopradzkich, Wanda Łomnicka-Dulak, jezuita, watykanista, redaktor kwartalnika „Życie Duchowe” i portalu Deon.pl, ks. Jacek Siepsiak SJ oraz (z kinowego ekranu) wybitny polski reżyser, laureat Oscara za całokształt twórczości, Andrzej Wajda. Wykład inauguracyjny „Miejsce folkloru w polskiej kulturze. Wczoraj i dziś” wygłosił prof. Franciszek Ziejka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
I Kongres Kultury Regionów „Dziedzictwo – Inspiracje” potrwa do 24 września br. Informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie: www.kultura-regionow.pl.
opr.s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama