Puchar Polski dla nowotarżanina

W sobotę odbył się mający rangę Mistrzostw Polski Seniorów w Biegu Alpejskim Bieg na Babią Górę. Jednocześnie bieg ten był finałową edycją Pucharu Polski Skyrunning. Bardzo wymagająca 10 kilometrową trasę z przewyższeniem 1300 metrów najszybciej pokonali Bartek Przedwojewski oraz Kamil Jastrzębski. Brązowy medal Mistrzostw Polski zdobył Piotr Czapla.

Na szerokim podium Mistrzostw, na 6 pozycji uplasował się nowotarżanin Piotr Biernawski, jednocześnie wygrał on Puchar Polski Skyrunning. Przed tym biegiem Puchar Polski miał dwóch liderów ex aequo – Piotra oraz Jana Wąsowicza. Panowie ci walczyli na Babiej Górze niemal do samej mety, gdzie dopiero udanym finiszem Piotrek zagwarantował sobie wygraną. Trzecią pozycje wywalczył Krzysztof Falkowski. Wśród kobiet Puchar powędrował do Dominiki Bolechowskiej z Rabki.

Sam bieg był zawodami ekstremalnie trudnymi – nie tylko ze względu na profil trasy, ale w dużej mierze przez pogodę – na szczycie temperatura oscylowała w granicach zera, wiał wiatr osiągający prędkość 80 kmh oraz padał zamarzający deszcz oraz grad. Wielu zawodników schodziło z trasy nie dobiegając do mety, kilka osób wymagało interwencji ratowniczej. Na szczycie sklasyfikowanych zostało jedynie 12 kobiet i 87 mężczyzn, pozostali zostali sklasyfikowani wg pomiaru czasu na Markowych Szczawinach, gdyż organizator podjął decyzję o skróceniu trasy ze względu na warunki atmosferyczne.