Powstaje cyfrowa bibliografia tatrzańska

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jeszcze w tym roku w internecie pojawi się całościowo zdigitalizowana kartoteka kartkowa Witolda Henryka Paryskiego, znajdująca się obecnie w Ośrodku Dokumentacji Tatrzańskiej w Zakopanem.

Ten monumentalny zbiór ponad 150 tysięcy fiszek gromadzi dane bibliograficzne o niezliczonej ilości wydawnictw obejmujących swoją tematyką Tatry i Podtatrze w różnych dziedzinach wiedzy. Niewątpliwie więc każdy badacz, niezależnie od swojej dziedziny, a także wszyscy miłośnicy gór, uczniowie oraz studenci będą mieli stały dostęp do szczegółowych informacji, które dotychczas pozostawały dla nich w dużej części niedostępne. To ogromne dzieło Paryskiego otwiera przed każdym wiele możliwości.

Kartoteka kartkowa powstawała nieregularnie przez około 2/3 życia badacza, blisko 60 lat. Dzięki temu jest ona wyjątkowo obszerna. Szacuje się nawet, że obejmuje niemal wszystkie artykuły, książki, broszury i inne wydawnictwa, które ukazały się od czasów najdawniejszych po koniec lat pięćdziesiątych. Dopiero te publikowane w późniejszych latach są nieco mniej kompletne.

Paryski tworząc swój zbiór, korzystał z pomocy innych osób, często specjalistów w swoich dziedzinach. Ich udział niewątpliwie przekłada się na rzetelność i bogactwo merytoryczne zbioru. Dużym atutem kartoteki jest także jej funkcjonalny i zrozumiały układ. Autor bowiem nie tylko gromadził dane bibliograficzne dzieł, ale także porządkował je w taki sposób, by w razie konieczności łatwo je można było odszukać. Dlatego tez oprócz zapisów bibliograficznych powstawały także zapisy indeksowe, które pozwalały na łatwe odnalezienie dzieła według hasła czy nazwiska lub pseudonimu autora.

Ogromny zbiór fiszek Paryskiego mimo ogromnej wartości, jaką posiadał, nie był dostępny dla szerszego grona osób. Teraz jednak, dzięki projektowi „Digitalizacja fiszek z Bibliografią Tatr i Podtatrza Witolda Henryka Paryskiego”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego to się zmieni. Jeszcze w tym roku całość zostanie zdigitalizowana i udostępniona za pośrednictwem Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz baz Tatrzańskiego Parku Narodowego. To też pozwoli kolejnemu pokoleniu miłośników i badaczy Tatr na korzystanie z ogromnej spuścizny Paryskiego.

Więcej szczegółów dotyczących projektu znajduje się na stronie http://krokus.tpn.pl/fiszki/bibliografia.php oraz https://www.facebook.com/fundacjaparyskich.

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama