Małopolska: pierwszy potwierdzony przypadek świńskiej grypy

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krakowie potwierdziła czwarty przypadek zachorowania na grypę typu A/H1N1 w Polsce.

Na grypę zachorował 35-letni mieszkaniec jednej z podkrakowskich miejscowości, który w piątek (22 maja) o godz. 10:10 przyleciał do Krakowa z USA z przesiadką we Frankfurcie. Mężczyzna wrócił do Krakowa z dwutygodniowego pobytu w USA lotem LH3306.

Po zauważeniu u siebie dolegliwości charakterystycznych dla grypy pacjent zgłosił się do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie, skąd został przewieziony do Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Obecnie przebywa w izolatce na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Stan mężczyzny lekarze określają jako dobry.

Nadzór sanitarny objął opieką bliskich chorego - cztery osoby. Żadna z nich nie wykazuje objawów zakażenia. W najbliższych dniach będą znane wyniki badań laboratoryjnych, wykluczających chorobę.

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna rozpoczęła również działania zmierzające do objęcia nadzorem sanitarnym pozostałych pasażerów lotu LH3306.

Przypominamy, że w Warszawie uruchomiona została ogólnopolska infolinia dotycząca zakażeń wirusem grypy świń. Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Numery telefonów stacjonarnych:

(22) 54 21 412 – czynny całodobowo
(22) 54 21 413 – czynny od 8:00 do 16:00
(22) 54 21 414 – czynny od 8:00 do 16:00

Główny Inspektor Sanitarny zaleca osobom, które powróciły niedawno z Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady i zauważyły u siebie niepokojące objawy, aby zgłaszały się niezwłocznie do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz przeprowadzi wywiad i badanie i na tej podstawie może skierować pacjenta do oddziału zakaźnego, informując równocześnie lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną.

Należy zwrócić uwagę na następujące objawy, które wystąpią w ciągu 7 dni od powrotu:

- podwyższona temperatura ciała,
- osłabienie,
- kaszel,
- brak apetytu,
- katar,
- ból gardła.

Osobom, które wyjeżdżają do Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady Główny Inspektor Sanitarny zaleca:

- bezwzględne stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia,
- unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
- pozostanie w domu, jeśli pojawią się objawy grypopodobne,
- zakrywanie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania - pomoże to zapobiec zakażeniu innych osób,
- częste mycie rąk wodą z mydłem,
- unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust,
- natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów.

źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama