Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo podsumowanie (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakończył się Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo, który gościł w Domu Kultury w Kętach. W tym roku był on częścią szerszego projektu „VOX POLONIAE w stronę rozwoju i zacieśnienia kontaktów bezpośrednich”. Jego organizatorem był Urząd Gminy Kęty, natomiast współorganizatorem – kęcki Dom Kultury. Grand Prix Festiwalu zdobyła Marta Mikuła z Roczyn.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się od wernisażu zapewniających mu odpowiednia oprawę wystaw. Wśród nich należy wymienić wystawę malarstwa na szkle i rzeźb Krzysztofa Okonia „Moja modlitwa” oraz wystawę fotografii Roberta Huka „Credo”.

W muzycznym konkursie międzydekanalnym zaprezentowały się 3 zespoły dziecięco-młodzieżowe, 5 solistów, 7 ludowych zespołów śpiewaczych oraz chóry: z Kęt, Oświęcimia, Bulowic, Bielska-Białej, Cieszyna, Nowej Wsi, Brzeszcz, Grojca, Głębowic i Hecznarowic.

W piątek miała miejsce uroczysta inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo. Wydarzenie otworzyła działająca w Domu Kultury w Kętach grupa teatralna „Antrakt” poruszającą etiudą teatralną pt. „Oto człowiek”, w której aktorzy posługiwali się głównie ruchem scenicznym, tańcem, muzyką i światłem. Etiuda została wyreżyserowana przez instruktora grupy - Barbarę Siwiec. Inspiracją do jej powstania był wiersz Jana Pawła II "Człowieka ciężar właściwy".

Inauguracji dokonał burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. Przybliżył on gościom ideę projektu VOX POLONIAE, którego celami są integracja i rozwój kontaktów Polonii z Polakami mieszkającymi w kraju oraz przywitał wszystkich gości i przyjaciół Festiwalu. Następnie głos zabrali patroni wydarzenia lub ich reprezentanci. Zebrani usłyszeli pozdrowienia ks. dra Sławomira Zasady - wysłannika ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej biskupa Romana Pindla, ks. dra Mikołaja Dziewiatowskiego - reprezentanta ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego arcybiskupa Szymona Romańczuka, biskupa diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Pawła Anweilera, ks. Krzysztofa Kłuska - wysłannika biskupa kościoła ewangelicko-metodystycznego Andrzeja Malickiego. Do serdecznych pozdrowień dla uczestników i gości Festiwalu dołączyli się wiceminister środowiska, posłanka na Sejm RP - Dorota Niedziela i reprezentant patrona wydarzenia - Starosty Oświęcimskiego Zbigniewa Starca - Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu – Jerzy Chrząszcz. Wszystkim patronom i sympatykom Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo wręczono pamiątkowe ryby - symbol wydarzenia, zaprojektowane i wykonane w pracowni plastycznej Domu Kultury w Kętach.

Podczas piątkowej inauguracji ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego pt. „Duchowość i mistyka w obiektywie” skierowanego do Polaków i reprezentantów Polonii. Jury w składzie: Joanna Chudy, Anna Biernat, Bożena Sordyl i Tomasz Biernat przyznało następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce: Adam Falkowski z Bielska Podlaskiego, II miejsce: Igor Neshcheret, wyróżnienia: Aleś Saroka oraz Aleksandra Hurbo z Mińska na Białorusi.

Tego wieczoru wręczono także nagrody w zorganizowanym dla Polonii konkursie literackim „ojczysty-polski-mój”. W skład jury weszły panie: Lucyna Kubas, która ogłosiła wyniki, Zofia Baścik i Barbara Siwiec. Laureatami zostali: I miejsce: Karolina Paprocka – nauczyciel j. polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Bielfeld w Niemczech za pracę „Opowiadanie starego dębu”, II miejsce: Maria Ciechanowicz-Sulima – prezes Polskiej Macierzy Szkolnej „Polesie” w Brześciu, za pracę „Spowiedź artysty Edwarda Kufko” III miejsce: Nadzieja Niewdach – studentka polonistyki na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, za opowiadanie „Niespodzianka”. Wyróżnienia: Ałła Klimowicz – bibliotekarka w Liceum im. Tołstoja w miejscowości Głodiany w Mołdawii za pracę: „Niezbyt szczęśliwa historia”, Ilona Bortnik – studentka polonistyki na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku za opowiadanie: „Księżniczka godna wieczności”.

Decyzją jury w składzie: Bożena Grudzińska-Kubik - doktor sztuki, artystka operowa i pedagog, prof. Jan Borowski - profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Janusz Kohut - kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, ks. Stanisław Joneczko - muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów” ogłoszono także nominacje do międzynarodowego konkursu muzycznego. Spośród zespołów, solistów i chórów występujących w konkursie międzydekanalnym wybrano: Adama Płonkę z Kęt, zespół Kontrasty działający przy MDK w Komorowicach, chór Wrzos z Głębowic oraz Zespół Pieśni i Tańca Iskierki i Iskierkowa Familia.

Artystyczną część inauguracji stanowiły występy zaproszonych zepołów polonijnych: Chóru Majowy Kwiat z Mińska na Białorusi, Zespołu folklorystycznego Wierbica z Mińska na Białorusi, Chóru „Kiyovskye Blahochestya” ze Lwowa na Ukrainie i Chóru pw. Św. Barbary z miejscowości Kaczyka w Rumunii. Inaugurację zakończył recital kęczanki Katarzyny Wietrzny - laureatki wielu konkursów muzycznych, występującej na polskich i zagranicznych scenach.

Sala widowiskowa Domu Kultury w Kętach, a także kaplica św. Jana Kantego od wczesnych godzin popołudniowych rozbrzmiewały muzyką religijną w wykonaniu uczestników XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo. Wśród nich znaleźli się Polacy, reprezentanci Polonii z Ukrainy, Białorusi i Rumunii oraz goście ze Słowacji. Jury i uczestnicy przesłuchań mogli się przekonać, jak różne oblicza może mieć muzyczna twórczość religijna - od rapu, rockowego gospel i muzyki elektronicznej po tradycyjne pieśni chóralne. Wszystkie występy oceniło jury w składzie:Bożena Grudzińska-Kubik - doktor sztuki, artystka operowa i pedagog, Beata Borowska - adiunkt w Akademii Muzycznej w Katowicach, Jan Borowski – profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Janusz Kohut - kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, ks. Stanisław Joneczko - muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów". Po obejrzeniu przez wszystkich gości multimedialnego widowiska laserowego, które wizualnie przedstawiło historię Polski, nadszedł czas na ogłoszenie wyników międzynarodowego konkursu muzycznego. Nagrody wręczali: Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, przewodnicząca jury Bożena Grudzińska-Kubik oraz Dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwia Brzozowicz.

Laureaci XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo:
kategoria: zespoły
III miejsce: Gaudete in Domino z Gliwic,
II miejsce: Kontrasty z Bielska-Białej,
I miejsce: Jeho Deti z Preszowa na Słowacji,
kategoria: zespoły folkowe
wyróżnienie: Dziecęca Kapelka Folkowa z DK w Wapienicy,
III miejsce: nie przyznano,
II miejsce: ZPiT Iskierki i Iskierkowa Familia z Brzeszcz,
I miejsce: Kapela Folkowa z DK w Wapienicy,
kategoria: chóry
wyróżnienie: Chór pw św. Barbary z Kaczyki w Rumunii,
wyróżnienie: Kiyowskie Blahochestia ze Lwowa,
III miejsce ex aequo: zespół Wrzos z Głębowic,
III miejsce ex aequo: zespół Wierbica z Mińska na Białorusi,
II miejsce: Męski Chór Harfa z Bielska-Białej,
I miejsce: i nagrodę VOX POLONIA zdobył chór Majowy Kwiat z Mińska na Białorusi,
kategoria: soliści
nagroda specjalna za projekt autorski dla kompozytora Ireneusza Wypicha i sopranistki Katarzyny Skulskiej,
wyróżnienie: Adam Płonka z Kęt,
wyróżnienie: Szymon Kolber z Kęt,
III miejsce: nie przyznano,
II miejsce: Andrzej Ługin z zespołu Laudans z Bielska-Białej,
I miejsce i nagrodę GRAND PRIX: Marta Mikuła z Roczyn.

Festiwalową niedzielę 18 października rozpoczęły koncerty polonijnych chórów w kęckich kościołach. Zaprezentowały się one w kościele ŚŚ. Małgorzaty i Katarzyny, kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, kaplicy św. Jana Kantego oraz w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów.
Tradycyjnie już w programie ostatniego festiwalowego dnia znalazło się modlitewne spotkanie ekumeniczne, które miało miejsce przed kaplicą św. Jana Kantego. We wspólnej modlitwie wzięli udział: ks. proboszcz Franciszek Knapik, ks. Piotr Kroczek, ks. Henryk Mach, ks. Andriej Kashchuk z Ukrainy i ks. Daniel Lucaci z Rumunii. Po występach polonijnych chórów symbolicznym zakończeniem Festiwalu było wspólne odśpiewanie przez wszystkich „Barki”, która stała się już nieoficjalnym festiwalowym hymnem.

Patronat honorowy nad projektem „Vox Poloniae – w stronę rozwoju i zacieśniania kontaktów bezpośrednich” objęli: Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego bp Roman Pindel, Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Anweiler, Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Szymon Romańczuk, Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski, Biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Andrzej Malicki oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec i Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task „Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2015.”

źródło: Dział Promocji Domu Kultury w Kętach

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama