Kolejna nagroda dla dworca Kraków Główny

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Dworzec Kraków Główny otrzymał nagrodę specjalną w konkursie: „ludzki wymiar miejskich przestrzeni”. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach Międzynarodowego Biennale Architektury 2015 w Krakowie. Nagrodę przyznała Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Dworzec Kraków Główny – będący jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie – został doceniony przez międzynarodowe jury. W uzasadnieniu podkreślono, że dworzec „jest połączeniem walorów funkcjonalnych i estetycznych, stał się przykładem przestrzeni, która dobrze służy podróżnemu. Inwestor, Projektanci i Wykonawcy zadbali o zaspokojenie różnorodnych potrzeb użytkowników.”

Przyznana w ramach Biennale nagroda jest już kolejnym wyróżnieniem dla krakowskiego dworca. Dotychczas otrzymał on nagrodę „Kraków bez barier” za dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych (2014), a także tytuły: projekt roku do 15.000 mkw. oraz wielofunkcyjny projekt roku w konkursie CEE Retail Real Estate Awards (2015).
- Zarówno otrzymana ostatnio, jak i wszystkie wcześniejsze nagrody dowodzą, że Kraków Główny to obiekt na miarę XXI wieku – mówi Jarosław Bator – Członek Zarządu PKP S.A. – Była to jedna z naszych największych i najbardziej złożonych inwestycji. Udało się stworzyć przestrzeń, która służy nie tylko podróżnym, ale też stała się miejscem spotkań i wizytówką Miasta.” – dodaje.

Dworzec Kraków Główny zlokalizowany jest w całości pod ziemią. Stanowi część Krakowskiego Zintegrowanego Centrum Transportu. Połączony jest siecią korytarzy, tuneli, wind i schodów ruchomych, co pozwala na szybkie, wielokierunkowe przemieszczanie się po terenie obiektu. Oprócz funkcji związanych z obsługą podróżnych, znajduje się tu szereg punktów komercyjnych. Dzięki temu na dworcu można na przykład zrobić zakupy, napić się kawy, zjeść obiad. Popularnym miejscem spotkań stał się charakterystyczny globus.

Pomocą podróżnym służą pracownicy InfoDworca. Można tu również skorzystać z bezpłatnego dostępu do sieci wifi. Przestrzeń krakowskiego dworca wielokrotnie była wykorzystywana do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. wernisaż zdjęć „Trójka w obrazach wielkich mistrzów”. Zorganizowano tu również grę miejską „Misja Dworzec”

am/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama