Policjanci uratowali dwóch bezdomnych

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Policjanci z zadymionego pustostanu na czas wyprowadzili dwóch bezdomnych. Akcję ratunkową zakończyli strażacy. Spaleniu uległa tylko wersalka i rzeczy osobiste znajdujące się w budynku.

Wczoraj tuż po 8 rano zakopiańscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że z pustostanu przy ul. Kościeliskiej wydobywa się dym. - Ten budynek jest doskonale znany naszym policjantom, ponieważ od dłuższego czasu zajmowany jest przez osoby bezdomne i niemal codziennie jest kontrolowany. Interweniujący na miejscu policjanci przed przyjazdem straży pożarnej wyprowadzili z budynku dwóch bezdomnych mężczyzn - informuje KWP.

Strażacy po zlikwidowaniu zadymienia sprawdzili budynek, by się upewnić, że nie ma w nim innych osób.

Z ustaleń strażaków wynika, że nadpaleniu uległa wersalka, rzeczy osobiste, kołdra i poduszka. Ogień nie zdążył rozprzestrzenić się na inne elementy budynku. Pomoc przyszła na czas.

"Zbliża się zima. Osoby bezdomne zajmują bez wiedzy właścicieli ich budynki lub pustostany. Apelujemy do mieszkańców powiatu tatrzańskiego o informowanie odpowiednich służb o miejscach w których przebywają osoby bezdomne" - dodają policjanci.

Osoby bezdomne zajmują bez wiedzy właścicieli ich budynki lub pustostany. Każdego roku z początkiem listopada wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków małopolska Policja rozpoczyna akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób szczególnie narażonych na skutki niskich temperatur powietrza tj. bezdomnych, nieporadnych życiowo, czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Akcja ta ma na charakter profilaktyczny i informacyjny, ale także ograniczający ilość nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem osób potrzebujących pomocy. Dlatego też, aby zapewnić skuteczną pomoc w trudnej sytuacji życiowej, stanowiącej zagrożenie dla życia ludzkiego, Policja podjęła ścisłą współpracę z instytucjami i organizacjami pomocowymi.

W minionym sezonie zimowym w województwie małopolskim z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 19 osób, a w sezonie wcześniejszym (2011/2012) – 42 osoby. W wielu przypadkach udzielenie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem i uratowanie im życia były możliwe dzięki szybko przekazanej informacji o sytuacji zagrożenia.

opr.s/

źródło: KWP w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama