Barbórka 2015 w Kopalni Soli „Wieliczka” (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Barbórka to czas uroczystych spotkań oraz okazja do podsumowania mijającego roku. Górnicy Kopalni Soli „Wieliczka” świętowanie 4 grudnia rozpoczęli od wspólnej modlitwy w kaplicy św. Kingi. Po mszy odbyła się tradycyjna akademia, podczas której wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, nadano stopnie górnicze oraz honorowe tytuły ambasadora zabytkowej wielickie kopalni.

Tegorocznej barbórkowej liturgii przewodniczył biskup Jan Szkodoń. W najpiękniejszej spośród podziemnych kaplic górnicy oraz zaproszeni goście dziękowali św. Barbarze i prosili o dalszą opiekę nad zabytkową kopalnią, jej pracownikami, turystami, wieliczanami.

„Symbol potęgi i piękna, perła w koronie, najsławniejszy polski zabytek, duma Polski” – tak o Kopalni Soli „Wieliczka” napisał w liście do wielickich górników prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował im za troskę o podziemne dziedzictwo. Najlepsze życzenia z okazji Barbórki złożyła również premier Beata Szydło. „Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce narodzin polskiego górnictwa” – napisała w liście skierowanym do uczestników uroczystego spotkania w komorze Warszawa.

2015 upłynął w Kopalni Soli „Wieliczka” pod znakiem rekordów – zarówno turystycznych, jak i na polu prac górniczych. – Ten rok planujemy zamknąć liczbą 1 milion 380 tysięcy turystów. Oznaczać to będzie to wzrost o 7% w porównaniu do roku ubiegłego i aż o 40% w porównaniu do 2009. Turystyczny sukces nie byłby jednak możliwy gdyby nie intensywne prace górnicze. W mijającym roku zabezpieczaliśmy aż 12 zabytkowych komór i kilkanaście chodników, a przecież prace obejmują zasięgiem również te niezabytkowe rejony podziemi. Dbałość o solny zabytek wymaga dużych nakładów finansowych, a także stosowania skutecznych, coraz bardziej innowacyjnych metod zabezpieczania - wyjaśnia Kajetan d’Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA. - Nie udałoby nam się tych sukcesów osiągnąć bez ciągłej, pełnej zaangażowania pracy górników- dodaje.

Pod ziemią praca „wre”. Nie ma właściwie poziomu (jest ich wraz z międzypoziomami kilkanaście), na którym nie pracują górnicy. Stawiają drewniane obudowy, przebudowują chodniki, wzmacniają stropy, ociosy komór szkłoepoksydowymi kotwami – wszystko po to by pod ziemią było jeszcze bezpieczniej, a bezcenny zabytek przetrwał kolejne stulecia. Szczególną troską otoczony jest rejon centralny (pomiędzy szybami Kinga-Daniłowicz-Regis). Głęboko pod ziemią prace prowadzone były m.in. w zespołach komór Geramb, Margielnik, uzdrowiskowej komorze Jezioro Wessel, muzealnej komorze Saurau, a także usytuowanych poza turystycznymi szlakami komorach Gaisruck i Żralski Stare. Zakończono zabezpieczanie północnego ociosu królującej na Trasie Turystycznej kaplicy św. Kingi i znajdującej się na Trasie Górniczej komory Franciszek Karol. Prace prowadzono też w zabytkowych, mocno zaciśniętych działaniem górotworu, chodnikach na I poziomie Świętosławskie i Powroźnik, Kuchnia, a także chodnikach na niższych poziomach: dojściowych do komór Hunka, Freitag i Seeling, chodniku Popiołowym. - Realizujemy też duży projekt związany z odtwarzaniem historycznego transportu na III poziomie kopalni. Chcemy przywrócić blask dawnej kolei, usprawnić górnikom transport materiałów i urobku, a także udostępnić do zwiedzania niezwykle cenny historycznie i przyrodniczo rejon kopalni. Tory kolejowe położone będą na odcinku ponad 1 kilometra, a projekt zakończony zostanie w roku przyszłym – precyzuje Kajetan d’Obyrn. Na przygotowywanej trasie górniczo zabezpieczano w tym roku komorę Agenora Gołuchowskiego, chodnik Pistek, część podłużni Hauer i poprzeczni Kaniów, poprzecznię Wałczyn.

Ostatnie lata to w kopalni intensyfikacja działań na rzecz ochrony zabytku przed dopływem wód pozazłożowych i powierzchniowych. W tym celu prowadzi się (m.in. w rejonach niezabytkowych) prace podsadzkowe i iniekcyjne. Zbędne pustki wypełnia się piaskiem bądź substancjami uszczelniającymi, wzmacniając górotwór w danym rejonie. Każdego roku w wielickich podziemiach podsadza się ponad 100 tys. m³ zbędnych pustek, dalsze kilka tysięcy m³ wypełnia iniektami, a prace te poprzedzają przebudowy chodników, wiercenia otworów, montaże rurociągów i tam.

Likwidowany jest poziom IX (najgłębszy w kopalni) i niezabytkowa wschodnia części kopalni (80% wyrobisk zlikwidowano w ciągu ostatnich kilku lat), trwa wodoszczelna likwidacja rejonu Kloski-Colloredo (w XIX wieku dotknęły go dwa potężne i niebezpieczne wycieki słodkiej wody). To tylko niektóre projektów, na które w ostatnich latach kopalni pozyskała dofinansowanie zewnętrzne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze wsparciem NFOŚiGW realizowanych jest obecnie 6 projektów, 3 z nich o wartości dofinansowania na poziomie 40- 50% to umowy podpisane w tym roku. Górnicze działania w ostatnich latach wspierała też Unia Europejska (Trasa Górnicza i multimedialna ekspozycja Lill Górna–Kazanów) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (uszczelnianie szybu Kościuszko).

Kopalnia Soli „Wieliczka” konsekwentnie wzbogaca swoją ofertę turystyczną. W ostatnich latach pojawiły się nowe szlaki oraz tematyczne programy zwiedzania: Trasa górnicza, Tajemnice wielickiej kopalni, szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”, „Młody górnik” i „Skarb dla zuchwałych”. Dwie ostatnie propozycje to nowości roku 2015.

Miliony zwiedzających, ponad 400 podziemnych imprez rocznie, nowe formy zwiedzania, nowe produkty. Kopalnia Soli „Wieliczka” wciąż się rozwija, poszerzając ofertę, również tę uzdrowiskową. Uruchomiona pod koniec 2014 r. tężnia solankowa okazała się być strzałem w dziesiątkę. Odwiedziło ją już ponad 150 tysięcy osób. Solankowe inhalacje łagodzą dolegliwości spowodowane chorobami układu oddechowego, są również polecane jako zabieg profilaktyczny (chlorek sodu doskonale oczyszcza drogi oddechowe). Z tężni roztacza się piękny widok na okolice – gołym okiem widać jak wypiękniał w ostatnich latach Park św. Kingi i kopalniane budynki – w tym roku trwają prace remontowe nawierzchni, dróg i placów, remontowane były wieże szybowe szybów Kingi i Daniłowicza, modernizowane są pomieszczenia warzelni.

Kopalnia nie osiada na laurach, a planuje kolejne inwestycje i działania rozwojowe. Taką są przygotowania do udostępnienia szybu Paderewskiego, a także nowej trasy zwiedzania. – Mamy już gotowy projekt przebudowy XIX-wiecznego szybu Ignacego Paderewskiego, który służyć ma celom turystycznym. Prace ruszą na przełomie roku i potrwają do połowy 2018. Powstaje też projekt budowy na powierzchni wielofunkcyjnej hali wystawienniczej, w której eksponowane będą dawne maszyny wyciągowe oraz „odtworzona” i multimedialnie ożywiona zostanie próżniowa warzelnia soli. W dłuższej perspektywie czasowej planujemy również stworzenie dodatkowej podziemnej trasy zwiedzania. Będzie to nie tylko turystyczna atrakcja, ale też szansa na zabezpieczenie i udostępnienie kolejnych bezcennych komór i chodników - zapowiada Kajetan d’Obyrn.

opr. s/

źródło: Kopalnia Soli

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama