Czujniki czadu dla biednych rodzin

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W ramach 7 edycji konkursu „Kumulacja Dobrej Woli” organizowanego przez Fundację Lotto „Milion Marzeń” realizowany jest projekt pn. „Chrońmy potrzebujących przed niewidzialnym zabójcą”.

W realizacji w/w projektu uczestniczą pracownicy krakowskiego oddziału Totalizatora Sportowego, strażacy zrzeszeni w Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Zawodowego Strażaków "Florian" oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Małopolska - na co dzień funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Akcje wspierają również Wolontariuszki Stowarzyszenia "Piękne Anioły" Pomoc kierowana jest głównie do rodzin wielodzietnych, będących w trudnej sytuacji materialnej a objętych pomocą Stowarzyszenia. Dzięki realizacji projektu zakupiono czujniki czadu dla potrzebujących, których sytuacja finansowa jest bardzo trudna.

Trzyosobowe zespoły składające się z Wolontariusza Fundacji Lotto Milion Marzeń, Wolontariuszki Stowarzyszenia Piękne Anioły oraz Strażaka dotrą do 28 rodzin w trudnej sytuacji materialnej, w których Stowarzyszenie Piękne Anioły wcześniej przeprowadziło remonty dziecięcych pokoi. Rodziny zamieszkują teren powiatu krakowskiego (Kraków oraz gminy: Kocmyrzów-Luborzyca i Słomniki). Zadaniem drużyn będzie edukacja dotycząca zagrożenia jakie powoduje tlenek węgla oraz montaż zakupionych czujników czadu. Podczas spotkania przekazane zostaną informacje co zrobić aby uniknąć zatrucia czadem, jak postępować przy zatruciu CO, jak prawidłowo eksploatować urządzenia grzewcze, jak się zachować w momencie powstania pożaru lub innego zagrożenia, jak wezwać pomoc np. strażaków. O powyższych zasadach najmłodszym członkom rodzin (77 dzieciom) będzie przypominał czuwający na straży bezpieczeństwa pluszowy miś „Florek”, którego dzieci otrzymają od zespołu w trakcie spotkania. Zatrucia tlenkiem węgla są poważnym problemem społecznym. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również cichym, perfidnym zabójcą. Gromadzący się w pomieszczeniu tlenek węgla jest niewidocznym pozbawionym zapachu gazem. Ponieważ jest on niewyczuwalny przez nasze zmysły, czujka tlenku węgla jest niezastąpiona w jego detekcji.

W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla. Małopolscy strażacy w okresie od 1 października 2014 r. do 1 kwietnia 2015 r. wyjeżdżali do 308 przypadków zatruć tlenkiem węgla, gdzie poszkodowanych zostało 210 osób a 8 osób poniosło śmierć. W obecnym sezonie grzewczym w Małopolsce w październiku i listopadzie strażacy do zdarzeń z CO wyjeżdżali około 100 razy, r a 1 osoba zmarła. Tydzień temu zatrucie tlenkiem węgla było śmiertelne dla mieszkańca Krakowa z ulicy Królewskiej. Przypomnijmy , że czujnik czasu kosztuje około 100 zł.

am
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama