Jubileusz zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Zakopiańskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami obchodzi 30 lat swojego istnienia. Z tej okazji w Białej Izbie odbyło się spotkanie członków i sympatyków organizacji. Świętowanie jubileuszu było dobrą okazją do przypomnienia wszystkich działań i realizacji Towarzystwa, które od samego początku dba o zachowanie zabytków nie tylko w Zakopanem, ale na całym Podhalu.
Gratulacje i życzenia składali prezes Agacie Nowakowskiej-Wolak Agata Wojtowicz, prezes TIG, Andrzej Gut Mostowy, Anna Zadziorko z Miejskiej Galerii Sztuki, Andrzej Gut Mostowy i wielu innych.Zarząd Towarzystwa dziękował sponsorom, współpracownikom, dobrodziejom i wyróżnionym za rozmaitą działalność na rzecz ratowania i zachowania zabytków, krajobrazu kulturowego i kultury niematerialnej. Przygotowano 55 okolicznościowych dyplomów, które wręczono obecnym laureatom wraz z drobnym upominkiem – egzemplarzem Spotkań z Zabytkami lub Katalogiem Zbytków Województwa Małopolskiego.
Doceniono i podziękowano za wspieranie działań i inicjatyw TOnZ, za sponsoring, wybitne dokonania i współpracę, a także za własne inicjatywy służące dbaniu o historię i tradycję regionu. W tej ostatniej grupie znaleźli się projektanci dwóch budynków danej willi "Nova" (obecnie to "Toscana") i dawnego "Domu Turysty" (teraz to hotel Aries) - za "za wzorową modernizację i adaptację zabytku i przekształcenie go z poszanowaniem i zachowaniem bryły, proporcji i wartościowych detali kultowego dla Zakopiańczyków i turystów budynku". Nagrody otrzymali: Zbigniew Radziewanowski, arch. Jan Słowik-Sułkowski i Waldemar Sobański oraz Agata i Dariusz Rejowscy. Doceniono także Michała Pietrzaka za ożywienie działalności Dworca Tatrzańskiego.
Docenieni za wsparcie finansowe działalności TOnZ Sponsoring: Andrzej Skupień, Janusz Majcher, Wojciech Gąsienica-Walczak, Maria Gąsienica-Gładczan.
Marii Rzankowskiej dziękowano "za nieustające wspieranie wszelkich inicjatyw słodkimi wypiekami, dobrym duchem i promiennym uśmiechem" (i tym razem nie zabrakło okazjonalnego tortu).
Dyplom za działanie, pomoc, gościnę: Krzysztof Kowacz, Andrzej Bukowski, Joanna Buczyńska, Ewa Majewska, Marek Król-Józaga, Marian Matusiak, Zdzisław Chmiel, Zbyszek Śliwiński, Maria Gąsienica-Chmiel, Janina Stańco, Wojciech Hyc, Regina Mrowca-Kenar, Agata Nowakowska-Wolak,
Za wysiłki i podejmowanie inicjatyw w celu ratowania materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego w Zakopanem i na Podhalu - Jan Karpiel-Bułecka i Krzysztof Trebunia-Tutka.
Za wybitne osiągnięcia i nieustające starania w celu zachowania, rozwoju i rozsławiania materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego w Zakopanem, w Polsce i na świecie - (za zaangażowanie): Maciej Stasiński, Rafał Michalski, Barbara Stefanik, Stanisław Karpiel, (za wspieranie) dr Zbigniew Moździerz, dr Marek Kowicki, Andrzej Kawecki, Krzysztof Markiel, Anna Pęksa, Joanna Staszak, Ewa Siurawska, Maria Cukier, Marcin Zubek, Paweł Szczepanek, Władysława Nowicka, Krzysztof Jędrzejowski, Barbara Mróz, Grażyna Syrzistie, Janusz Tomczak, Andrzej Samardak, Paweł Murzyn, (za współpracę) Dyrekcja Zespołu Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego, Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, Dyrekcja Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, Związek Podhalan / Oddział Zakopiański, Agata Wojtowicz, Iwona Pawłowska, Zenon Remi, Janina Jarosz- Walczakowa, Zofia Majerczyk – Owczarek, Urszula i Jacek Bukowscy, Magdalena Kraszewska, Józefa Obrochta.
Nagrodami były ceramiczne zabytkowe statuetki, wykonane przez wychowanków Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka" w Zakopanem oraz okolicznościowe dyplomy i publikacje.
Oprawę muzyczną zapewniała „Kapela Góralska Jutrzenka" z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu prowadzona przez Krzysztofa Trebunię –Tutkę.
---
Oddział Podhalański Towarzystwa Opieki nad Zabytkami powstał w 1985 r. z inicjatywy Mariana Matusiaka – leśnika, przewodnika tatrzańskiego, entuzjastę i pasjonata ochrony zabytków. Poparcia dla inicjatywy udzielił Związek Podhalan w Zakopanem z ówczesnym prezesem Franciszkiem Bachledą-Księdzularzem, który udostępnił reprezentacyjną „związkową” salę, zwaną Białą Izbą na formalną siedzibę i spotkania nowego Towarzystwa.
Członkami założycielami, tworzącymi późniejszy Zarząd i podwaliny Towarzystwa byli wówczas ludzie – ikony zakopiańskiego świata artystyczno-kulturalnego: m.in. Tadeusz Brzozowski, Ewelina Pęksowa, Michał Szostak, dr Wincenty Galica, Henryk Jost, Leszek Wasylkowski i Bronisław Stefanik. Czterej ostatni wchodzili w skład pierwszego Zarządu.
- Walczymy i zabiegamy w Zakopanem o każdą słuszną sprawę dla dobra Zakopanego. Wydaje nam się, że przez konsekwentną działalność edukacyjną, popularyzacyjną i praktyczną podnosimy świadomość i wrażliwość mieszkańców na piękno zabytków (w każdej formie - niezależnie czy wpisanych czy nie wpisanych do rejestru zabytków, także tych niematerialnych) oraz potrzebę ich ratowania, pielęgnowania, rewaloryzacji i zachowania jako świadków i wyraz niezwykłej i bogatej historii Zakopanego. Sytuacja w tej kwestii zdecydowanie się poprawiła. Dostrzegamy i cenimy każde pozytywne działania w tym kierunku właścicieli czy użytkowników budynków zabytkowych. Mamy nadzieję , że jest to po części efekt naszej mozolnej pracy - mówiła podczas jubileuszowego spotkania Agata Nowakowska-Wolak, prezes Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
Jak dodała - "w trybie pilnym potrzebne jest dokończenie Gminnej Ewidencji Zabytków oraz opracowanie obowiązkowego Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami który określi optymalne warunki opieki nad zasobem kulturowym miasta". - Na ile nam sił i czasu starcza angażujemy się w inne słuszne sprawy, na których omówienie brak tu miejsca, jak np. w działania przeciwko budowie drogi ekspresowej lub szybkiego ruchu na odc. Poronin – Zakopane, ratowanie cennych dla miejscowej kultury malowideł ściennych autorstwa nieżyjącego już Władysława Trebuni Tutki w Suchem - gm. Poronin, protest przeciwko połączeniu Miejskiej Galerii Sztuki z Biurem Promocji w Zakopanem, co jak nam się wydaje, implikuje zmianę profilu działalności kulturalnej w mieście. Miejmy nadzieję, że zostaną zaproponowane jak najlepsze rozwiązania - podsumowuje prezes oddziału.
pk, s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama