Izba przyjęć rzeczy biednych czyli . Re_KOLEKCJE z Kantora
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Jeszcze do 20-go grudnia w krakowskim Muzeum Etnograficznym przy Placu Wolnica 1 będziemy mogli oglądać niezwykłą wystawę.
Wystawa bada relację pomiędzy dziełem twórcy Teatru Cricot 2 i bytem Muzeum Etnograficznego, przykładając pojęcia BIO-OBIEKTU oraz RZECZYWISTOŚCI NAJNIŻSZEJ RANGI do pracy instytucji, która od stulecia gromadzi rzeczy ludzkie.Dlaczego? Po co?
Swoją kolekcję Muzeum tworzy w sposób bliski metodzie Kantora: wyrywając rzeczy z codzienności, a tym samym pozbawiając je więzi z życiem. Paradoksalnie, gromadząc przedmioty w szlachetniej intencji, jako przejawy kultury (cennej, bo wpisanej w życie), zarazem unicestwia ich żywotność, tworząc w ten sposób – chcąc nie chcąc – przestrzenie PRZEDMIOTÓW BIEDNYCH.
Czy Muzeum może zachować siłę i sprawczość takich rzeczy? Czy jest zdolne wytworzyć „ciśnienie potrzebne do wyrzucenia ładunku w przyszłość”? Czy może być miejscem, do którego przychodzi się, by szukać się prawdy o sobie?
Wystawa proponuje odczytywanie rzeczy ludzkich poprzez Kantora, którego pisma obficie przywołujemy, ale też poprzez własną wyobraźnię, pamięć, wrażliwość i otwarcie na perspektywę innych. Publiczność wkroczy (zaproszona zostanie) w przestrzeń peryferyjną Muzeum, niejako NA MARGINES wystawy stałej, to jest na strych, używany na co dzień jako magazyn podręczny ("marginesy zawsze są miejscem do rozszerzania wolnej wyobraźni").
Twórcy wystawy: Olaf Cirut, Anna Kapusta, Katarzyna Piszczkiewicz.
Projekt aranżacji: Olaf Cirut.
am
Więcej na temat
komentarze
reklama