Krakowska szopka na wystawie w Rzymie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Polska szopka biorąca udział w 40. edycji Międzynarodowej Wystawy „100 Szopek” w Rzymie, została wykonana przez Dariusza Czyża i reprezentuje stylem tzw. „szopki krakowskie”, które swoją formą nawiązują do architektury kościołów i budynków Małopolski, wież wzniesionych z bordowej cegły. W tym przypadku szopka odnosi się do miasta Krakowa, stolicy Kultury Europejskiej minionego 2000 roku, dumy Polski, która od 1978 r. jest pod ochroną UNESCO.
Wieże w szopce krakowskiego artysty są wzorowane na tych z Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - kościoła Mariackiego oraz na wieży krakowskiej straży pożarnej. Dwie chorągwie: biało czerwona i ta biało niebieska ukazująca narodowość maryjną oraz orzeł biały znajdują się na ich szczycie.Głównym elementem prezentowanej szopki jest miniaturowy Ołtarz Wita Stwosza, a obok Świętej Rodziny wśród postaci obecnych w szopce, zgromadzonych wokół fontanny żaka inspirowanej tą z Placu Mariackiego, rozpoznać można polskiego króla, pisarza - Adama Mickiewicza, rycerza, strażaka, krakowskiego trębacza, św. Kingę, krakowiaka i krakowiankę, lajkonika, Damę z Łasiczką - Leonarda da Vinci oraz biskupa Krakowa – kardynała Stanisława Dziwisza, oraz franciszkanina, który symbolizuje papieża Franciszka.
Przy stajence stoją anioły pod baldachimem, inspirowanym tym z katedry wawelskiej, znad trumny św. Stanisława.
Szopka o wymiarach 60 cm szerokość, 88 cm wysokość, 38 cm głębokość, wykonana jest z drewna, tektury, staniolu, foli, papierków kolorowych oraz pasmanterii ozdobnej. Jest w niej zainstalowane oświetlenie i mechanizm poruszający figury. Lalki są strugane, malowane i dekorowane ręcznie. Praca jest wystawiona do sprzedaży.
Dariusz Czyż z zawodu jest mechanikiem; szopki wykonuje od 40 lat. Jak sam twierdzi, talent odziedziczył po swoim dziadku, Stanisławie Paczyńskim, słynnym twórcy Krakowskich Szopek. Jest laureatem wielu nagród, uczestnikiem konkursów organizowanych przez Krakowskie Muzeum Szopek. W 1981 r. w klasyfikacji na najpiękniejszą szopkę zajął I miejsce.
Wystawa „100 Szopek” odbywa się w Rzymie od 40 lat. W tym roku gościć będzie 170 prac z 15 regionów Włoch oraz 32 krajów: Belgii, Kroacji, Estonii, Niemiec, Polski, Portugalii, Czech, Rumuni, Rosji, San Marino, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Węgier, Chin, Korei, Filipin, Japonii Indonezji, Mongolii, Tajlandii, Wietnamu, Chile, Kolumbii, Kuby, Ekwadoru, Gujany, Peru.
opr. s/
Więcej na temat
komentarze
reklama