Zawodnicy „Lubonia” nie zawodzą u siebie (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Miniona niedziela była okazją do rozegrania 3. edycji Pucharu Szlaku Solnego MTB. Tym razem kolarze górscy z całej Polski przyjechali do Skomielnej Białej, by powalczyć nie tylko o Puchar Wójta Gminy Lubień - lecz również o punkty Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży MTB w kategorii junior młodszy i juniorka młodsza.

Z kolei młodzicy i młodziczki rywalizowali dodatkowo o tytuł Mistrza Małopolski MTB.

Organizator wyścigu, którym był K.S. „Luboń” Skomielna Biała, przygotował dla zawodników niezwykle wymagającą trasę. Główna pętla liczyła blisko 5 km a ponad 200 m przewyższenia, 2,5 km podjazdów oraz szybkie i techniczne zjazdy dają wyobrażenie o skali trudności tej trasy. W opinii wielu uczestników była ona trudniejsza nawet od tej, na której rywalizowano podczas Mistrzostw Polski MTB.

Zawody zgromadziły na starcie rekordową liczbę 289 zawodników między innymi z Zielonej Góry, Białegostoku, Wałbrzycha, Legnicy czy rejonu Śląska. Licznie pojawili się również reprezentanci Małopolski. W tak licznym gronie znakomicie spisali się zawodnicy „Lubonia”, którzy nie zawiedli pokładanych w nich nadziei sprawiając wiele powodów do zadowolenia bardzo licznej rzeszy kibiców zgromadzonych na trasie wyścigu.

Już pierwsze starty przyniosły sukcesy. Bartosz Dziadkowiec w wyścigu młodzików zajął znakomite 6 miejsce co było jednocześnie trzecim rezultatem spośród zawodników z Małopolski. Tym samym sięgnął on po tytuł II V-ce Mistrza Małopolski! Biorąc pod uwagę, iż Bartosz dopiero 1 rok startuje w tej kategorii wiekowej, to ten wynik należy uznać za rewelacyjny. Jego klubowi koledzy tj. Jakub Kościelniak, Dominik Burtan i Szymon Byk zajęli miejsca zamykające drugą dziesiątkę (kolejno 19, 20 i 21 pozycja). O ogromnym pechu może natomiast mówić Agnieszka Bal, która rywalizowała w gronie juniorek młodszych. Agnieszka, która jechała na drugiej pozycji ze znaczną przewagą nad kolejną zawodniczką tuż za boksem technicznym złapała defekt i przez ponad 2 km musiała jechać z uszkodzonym kołem. Zawodniczka znana z woli walki straciła miejsce medalowe na 100 metrów przed metą!!! Ostatecznie zakończyła wyścig na 4 pozycji, które dało jej kolejne punkty do Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i pewny udział w finale tej imprezy, który rozegrany zostanie 31 lipca w Warszawie. W tej samej kategorii bardzo dobrze spisała się również Justyna Latawiec, która dojechała do mety na 11 pozycji. Dzięki temu wynikowi także ona wystartuje w warszawskim finale.

O punkty Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży walczył również Mateusz Filipiec. Niedzielny wyścig zakończył na 11 pozycji co w połączeniu z punktami z poprzednich eliminacji dało mu awans do wymarzonego finału w Warszawie. Pierwsze punkty zdobył również Krystian Musielak, który był 25. Jest to jednak za mało, by wystartować w Warszawie. Prawa udziału w finale nie wywalczył również Piotr Pitek, który w niedzielę był 35 w gronie 44 zawodników.

Kolejny bardzo dobry wynik zanotował Tomasz Bal w kategorii junior. Reprezentant „Lubonia” zameldował się na mecie na 10 pozycji. Był to jednocześnie trzeci wynik spośród zawodników z Małopolski. Można jedynie żałować, iż nie był to wyścig o czempionat województwa, gdyż wtedy kolejny tytuł padłby łupem klubu ze Skomielnej Białej.

Pech nie ominął również kolejnego zawodnika „Lubonia” tj. Roberta Sroki, który rywalizował w połączonej kategorii orlik + elita. Robert jechał na znakomitej 5 pozycji - niestety uszkodził łańcuch co wyeliminowało go z dalszej rywalizacji. Drugi z zawodników „Lubonia” Jakub Surówka finiszował na 14 miejscu.

Z dobrej strony pokazali się również najstarsi reprezentanci „Lubonia”. Tadeusz Wacławik był 6 w kategorii masters III a Bogusław Dziadkowiec 8 w gronie mastersów II.

Także panie w połączonej kategorii juniorka + kobiety open dały powody do zadowolenia sympatykom „Lubonia”. Na drugi stopień podium „wjechała” juniorka Monika Żur, która ustąpiła tylko startującej już elicie w kobiet Katarzynie Solus-Miśkowicz. Monika straciła do zwyciężczyni tylko 1 minutę. Wynik mógł być jeszcze lepszy, gdyby Monika nie musiała na trasie borykać się z kłopotami technicznymi z kołami swojego roweru. Bardzo dobre 8 miejsce w tej samej kategorii zajęła również Patrycja Lewandowska, dla której, jak sama przyznała, był to najbardziej trudny i wymagający wyścig w tym sezonie.

O trudności trasy może świadczyć fakt, że decyzją sędziowską dziewczyny w kategorii młodziczka rywalizowały na skróconej trasie omijającej najtrudniejsze odcinki. Decyzja sędziów okazała się słuszna, gdyż niektóre zawodniczki miały ogromne problemy z pokonaniem nawet tej zmodyfikowanej trasy. Z trudnościami trasy najlepiej poradziła sobie Kaja Karkula, która nie dała szans rywalkom wygrywając z ponad minutową przewagą nad kolejną zawodniczką. Tym samym Kaja sięgnęła po tytuł Mistrzyni Małopolski MTB !!!

Na zakończenie rozegrane zostały wyścigi dla dzieci. Również w tych kategoriach reprezentanci „Lubonia” licznie stawali na podium i zdobywali czołowe lokaty. W gronie żakow (11-12 lat) na drugiej pozycji finiszował Jarosław Żur, trzeci był Maciej Biedrończyk a czwarty Dawid Bala. W tej samej kategorii w gronie dziewczynek 8 była Barbara Buksa.

Na podium wskoczyli również chłopcy w kategorii 9-10 lat. Zwyciężył Łukasz Marszałek a brązowy medal zawisł na szyi Krzysztofa Polanicka. W pierwszej szóstce znalazł się również Adam Pędzimąż, który finiszował na 5 pozycji. Patrząc na sukcesy tych najmłodszych zawodników „Lubonia” można być spokojnym o przyszłość tego klubu.

Zawodnikom „Lubonia” gratulujemy osiągniętych rezultatów a szczególne słowa podziękowania należą się wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, bez których przeprowadzenie tych zawodów nie byłoby możliwe.

Pełne wyniki zawodów w Skomielnej na: www.pucharszlakusolnego.pl

Marek Karkula
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama