Sprzeciw lekarzy wobec planowanego wdrożenia wydawania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

"Okręgowa Rada Lekarska Beskidzkiej Izby Lekarskiej wyraża sprzeciw wobec sposobu planowanego wdrożenia wydawania drogą elektroniczną zaświadczeń ZUS-ZLA. W wersji proponowanej spowoduje to wydłużenie czasu wizyty lekarskiej, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby przyjmowanych pacjentów" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Jak argumentuje Klaudiusz Komor Prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej - "w ten sposób tylko wydłużą się kolejki nie tylko do lekarzy specjalistów, ale przede wszystkim do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej."

W oświadczeniu napisano: "Ponadto Okręgowa Rada Lekarska BIL zwraca uwagę na dziejący się od wielu lat proceder, że orzekając o czasowej niezdolności do pracy, lekarze świadczą pracę na rzecz ZUS-u, nie otrzymując za nią żadnego wynagrodzenia. Niesprawiedliwość ta pogłębi się jeszcze bardziej w związku z wprowadzeniem zwolnień przekazywanych drogą elektroniczną. Lekarze obciążeni zostaną kosztami komputerów, oprogramowania, dodatkowego sprzętu drukującego, obsługi informatycznej, materiałów eksploatacyjnych, kosztami dostępu do Internetu, a także odpowiedzialnością za dane wprowadzane do systemu.

Na życzenie pacjentów lekarze będą również zobligowani do wydawania zaświadczeń w formie tradycyjnej. De facto lekarze zastąpią rzesze urzędników ZUS, a ich kosztem wygenerowane zostaną oszczędności w systemie ubezpieczeń społecznych.

Według niektórych źródeł szacowane ostrożnie oszczędności ZUS w związku z zastąpieniem pracy pracowników ZUS przez lekarzy wyniosą rocznie 212 mln złotych. Jest to oszczędność rzędu 2 do 2,5 tysiąca złotych na każdego lekarza wystawiającego druki ZLA. Pracę, sprzęt i materiały dostarczą nieodpłatnie lekarze.

Dodatkowo należy zauważyć, że wielu starszych lekarzy będzie miało trudności z wdrożeniem systemu elektronicznego, głównie ze względu na brak środków finansowych, co może ograniczyć dostęp do przysługującego pacjentowi potwierdzenia niezdolności do pracy."

opr. s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama