„Z głową bez karabinu” – pierwsza odsłona wystawy w Galerii Krakowskiej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Sylwetki Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Ireny Kwiatkowskiej czy Zdzisława Maklakiewicza można do niedzieli 31 stycznia spotkać w Galerii Krakowskiej. Fotogramy postaci naturalnej wielkości zapowiadają nową wystawę Muzeum Armii Krajowej poświęconą powojennym osiągnięciom żołnierzy podziemia.
Historia AK nie kończy się wraz z rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, w którym gen. Leopold Okulicki rozformował podległe mu wojsko. Żołnierze zaangażowani w konspiracyjną walkę pozostali i w różny sposób próbowali odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Duża część wróciła do życia zawodowego i swoich pasji. Część doskonale znamy jako aktorów, naukowców, społeczników czy sportowców. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich zaangażowania w walkę o niepodległość podczas II wojny światowej.Irena Kwiatkowska – znana aktorka, spikerka Polskiego Radia, „kobieta pracująca” znana z serialu „Czterdziestolatek” wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jan Reyman - piłkarz i działacz Wisły Kraków oraz Tadeusz Parpan – „Wielkolud z Cracovii” podczas wojny grali w jednej „akowskiej drużynie”. Znany z filmu „Rejs” monolog o niechodzeniu do kina na polskie filmy, jako inżynier Mamoń, wypowiada Zdzisław Maklakiewicz ps. „Hanzen”. Podporucznik Marian Sigmund współpracował z Biurem Informacji i Propagandy, walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej. Na wystawie znajduje się reprodukcja podłogi, którą zaprojektował do wnętrza sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina.
Odwiedzający centrum handlowe mogą zapoznać się z biografiami wybranych bohaterów, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ekspozycja znajduje się na poziomie -1 od strony Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie bez przyczyny w Galerii znalazła się więc sylwetka patrona pobliskiego placu - legendarnego „kuriera z Warszawy” i dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Po zakończeniu ekspozycji w Galerii Krakowskiej wystawa „Z głową bez karabinu” przeniesie się do siedziby Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. Otwarcie rozbudowanej wersji wystawy o powojennych losach AKowców zaplanowane jest na 24 lutego.
źródło: materiał prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama