450 tysięcy złotych łapówki za pomyślne załatwienie sprawy sądowej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Policjanci referatu do walki z korupcją wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, dzięki kilkumiesięcznej wytężonej pracy policjantów dochodzeniowych i operacyjnych oraz współpracy z prokuratorem, zakończyli prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie Wydział V Śledczy, postępowanie przygotowawcze dotyczące korupcji na ogromną skalę.

Początkowo śledztwo dotyczyło powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu zwolnienia z aresztu śledczego jednej z osadzonych, a skazanej prawomocnym wyrokiem sądu, w zamian za korzyść majątkową w wysokości 40.000zł.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów z art. 230 par. 1 kk i art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 286 par. 1kk w zw. z art. 11 par. 2 kk dwóm osobom, które wspólnie i w porozumieniu dopuściły się wyżej opisanego czynu.

Na tym jednak policjanci i prokurator nie poprzestali. Drobiazgowa analiza uzyskiwanych informacji, wdrożone procedury śledcze policjantów specjalizujących się w zwalczaniu korupcji, doprowadziły do potwierdzenia uzyskanych informacji o kolejnym przestępstwie popełnionym przez jednego z podejrzanych. Czyn ten miał polegać na powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych i wprowadzeniu w błąd innej pokrzywdzonej, co do rzeczywistego istnienia takich wpływów umożliwiających podjęcie się korzystnego załatwienia sprawy sądowej, a czynem tym doprowadzono pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w niebagatelnej kwocie 450.000zł. Jednemu z podejrzanych przedstawiono zarzut popełnienia przedmiotowego przestępstwa, zarzucając jednocześnie, iż uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu.

Podejrzani przyznali się do zarzucanych im przestępstw, a w świetle ich wyjaśnień oraz zgromadzonego materiału dowodowego zarówno wina, jak i okoliczności popełnienia przestępstw nie budzą wątpliwości.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował wobec powyższego wniosek do sądu o wydanie wyroku i orzeczenie kar. W przypadku osoby, która dopuściła się korupcji w wysokości 450.000 zł prokurator wniósł o karę 2 lat i 8 miesięcy więzienia, a w przypadku drugiego sprawcy 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat.

źródło: Małopolska Komenda Policji

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama