Zakopiańska wystawa w Ministerstwie Kultury. Minister Gliński docenił ekspozycę (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

We wnętrzach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie została otwarta wystawa „Obrazy na szkle” prezentująca 41 obrazów z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego autorstwa Eweliny Pęksowej, Zdzisława Walczaka i Władysława Walczaka-Banieckiego.

W wernisażu, który poprowadził dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Zenon Butkiewicz, wziął udział Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wraz z wiceminister Wandą Zwinogrodzką. Władze Zakopanego reprezentowała zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica. Obecni byli także przedstawiciele Muzeum Tatrzańskiego na czele z dyrektor Anną Wende-Surmiak oraz córka Zdzisława Walczaka Marta Walczak-Stasiowska, a uroczystość uświetniła góralska muzyka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Wicepremier Piotr Gliński podziwiając wystawę i wyrażając radość, że gości ona w jego ministerstwie, podkreślił także swój związek z Podhalem i liczne kontakty z podhalańskimi artystami.

- Zakopane jest ważnym ośrodkiem malarstwa na szkle. Jesteśmy dumni z tej pięknej tradycji i cieszymy się, że wyjątkowe prace autorstwa Eweliny Pęksowej, Zdzisława Walczaka i Władysława Walczaka Banieckiego pokazywane są w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w tym miejscu mogą promować Zakopane i jego dziedzictwo kulturowe – powiedziała zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica dziękując wszystkim organizatorom wystawy. Zapraszała także przedstawicieli ministerstwa i wszystkich uczestników wernisażu na wydarzenia kulturalne do Zakopanego, a zwłaszcza na 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
Na wystawę wybrane zostały obrazy jednych z najbardziej znanych i utytułowanych zakopiańskich artystów malujących na szkle, tworzących na przełomie XX i XXI wieku. Ich artystyczna droga miała wiele punktów wspólnych. Rozpoczęła się w 1968 roku od udziału w Konkursie Malarstwa na Szkle na Podhalu, zorganizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Źródło inspiracji znaleźli w dziewiętnastowiecznych ludowych obrazach na szkle zgromadzonych w muzealnych kolekcjach. Identyfikując się z tradycją regionu, wybrali ludową stylistykę i repertuar ikonograficzny nawiązujący do podhalańskiego folkloru, jednak każde z nich wypracowało własny niepowtarzalny styl, zapisując ważną kartę w dziejach współczesnego polskiego malarstwa na szkle.

Obrazy pochodzących ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Stanowią część cennej kolekcji malarstwa na szkle, tworzonej od początku istnienia Muzeum (1889 r.), a liczącej obecnie ponad tysiąc dwieście obrazów.

(AKS), zdj. Anna Karpiel-Semberecka UMZ
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama