Siedziby dla Muzeum Tadeusza Kantora i Cricoteki

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Coraz bliżej do powstania nowej siedziby Muzeum Tadeusza Kantora i Cricoteki w krakowskim Podgórzu. W lutym Cricoteka uzyskała pozwolenie na budowę budynku Muzeum Sztuki Tadeusza Kantora oraz przebudowę istniejącego przy ul. Nadwiślańskiej budynku dawnej elektrowni.

Działania zaplanowane na 2009 rok to:

- odbiór dokumentacji wykonawczej i kosztorysu inwestorskiego - połowa czerwca;
- odbiór Specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót - koniec czerwca;
- ogłoszenie przetargu na inżyniera kontraktu i generalnego wykonawcę - przełom
czerwca i lipca;
- rozpoczęcie prac budowlanych - koniec września.

Zakończenie prac oraz wyposażenie obiektu nastąpi za dwa lata.

Szacunkowa wartość inwestycji pn. Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” wynosi 34, 3 mln zł.

Projekt znajduje się na liście 16 kluczowych inwestycji Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i będzie dofinansowany z Unii Europejskiej kwotą 7 milionów euro.

W budynku, zaprojektowanym przez IQ2 Konsorcjum (krakowskie biura architektoniczne – (Wizja Stanisława Deńki i nsMoon Studio Piotra Nawary i Agnieszki Szulik) znajdzie się Muzeum Tadeusza Kantora, nowoczesne centrum wystawiennicze, centrum teatralno-konferencyjne, umożliwiające organizację spektakli i warsztatów artystycznych oraz akcji artystycznych również w przestrzeni plenerowej (plac przed budynkiem ma 600 m kw. i będzie przystosowany do zmiany w scenę na otwartym powietrzu). Nowy gmach pomieści również ośrodek dokumentacji historii teatru i sztuki wizualnej, czytelnię, bibliotekę i księgarnię (znajdzie się tu literatura z zakresu współczesnej sztuki wizualnej, teatru, architektury, zagadnień związanych z historią kultury XX wieku, także wybór czasopism krajowych i zagranicznych poświęconych sztuce oraz materiały zarejestrowane na nośnikach cyfrowych i tzw. druki ulotne). W obiekcie będzie funkcjonowało również centrum konserwacji sztuki współczesnej, które ma być pierwszym w Polsce centrum konserwacji sztuki video oraz nowoczesny magazyn.

Plan strategiczny przedsięwzięcia zakłada, że obiekt będzie stanowić symboliczne połączenie „starego i nowego”. W ten sposób sztuka współczesna złączy się z przestrzenią miasta, a zaadaptowane budynki zabytkowej Elektrowni Podgórskiej staną się symbolem nowoczesnej rewitalizacji (NW).

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama