Bomba, która wstrząsnęła światem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W najbliższy czwartek, 25 lutego odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego “Roy Glauber: Bomba, która wstrząsnęła światem”, kolejnego dokumentu z cyklu “Docs+Science.Pionierzy”, który powstał we współpracy Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Fundacji dla AGH. Bezpłatne i otwarte dla publiczności comiesięczne projekcje poświęcone są największym umysłom epoki.

Roy Jay Glauber, laureat Nagrody Nobla z fizyki za wkład w kwantową teorię koherencji optycznej, amerykański fizyk związany z Uniwersytetem Harvarda w Cambridge. Jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym i aktywnym naukowo uczestnikiem projektu Manhattan, którego celem było opracowanie bomby atomowej. Historia Glaubera rozpoczyna się z chwilą przyjazdu na pustynię Nowego Meksyku, do tajnego ośrodka badawczego, jej kulminacją jest moment testu Trinity i zrzucenie ładunków na Hiroszimę oraz Nagasaki, a puentą - nagroda Nobla, którą Glauber otrzymał za badania w dziedzinie, która nie miała nic wspólnego z badaniami nad bombą. Zajmując się optyką, Glauber zdawał się szukać odkupienia dla swojego udziału w militarnym projekcie stulecia. Rozmowie ze znakomitym fizykiem towarzyszy jego partnerka, Atholie Rosett, co sprawia, że rozmowa nabiera bardziej intymnego charakteru.

“Nowoczesna technika jest wspaniała - uwalniająca z klatki słowa, co doskwiera zwłaszcza w gazetowym reportażu naukowym, w którym emocja nie powinna przykryć treści. Ale nauka to także emocja - i emocjonalny kontekst, w jakim powstaje”. - Tak wybór filmowej formy tłumaczy Karol Jałochowski, pomysłodawca i reżyser wyprodukowanej przez Tygodnik “Polityka” serii “Pionierzy”.

W otwartej dyskusji po pokazie uczestniczył będzie reżyser filmu, Karol Jałochowski oraz dr hab. Joanna Hańderek, filozof, adiunkt w Instytucie Filozofii UJ, autorka licznych publikacji z zakresu filozofii kultury i filozofii współczesności.

Program:
25 lutego, godz. 18.00: Roy Glauber: Bomba, która wstrząsnęła światem
31 marca, godz. 18.00: Gregory Chaitin: Wyspa cudów
28 kwietnia, godz. 18.00: Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy

Miejsce:
AGH Budynek B8 sala 010, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, Kraków

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem i ekspertami.

Docs+Science to jeden z najmłodszych stałych elementów programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednak zdążył zdobyć rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników fascynujących zdobyczy nauki, ale także wielbicieli doskonałych filmów dokumentalnych.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/435540063308886/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama