Inauguracja obchodów 40-lecia „Atmy” (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Fortepianowym koncertem Szymona Nehringa zainaugurowane zostały obchody 40-lecia otwarcia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", które jest zakopiańskim oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby związane z bogatą historią tego miejsca. Wydarzenie honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Uroczystość rozpoczął nowy Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej, który przywitał gości oraz wraz z autorkami Teresą Chylińską i Urszulą Kusek otworzył nową ekspozycję tablic przybliżającą biografię Karola Szymanowskiego. W imieniu władz miasta jubileuszowe gratulacje i życzenia złożyli: Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Zakopane Maciej Wojak. Przed koncertem wzięli oni także udział w krótkim spotkaniu z dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Łukaszem Gawłem, głównym specjalistą ds. strategii, rozwoju i komunikacji.

Fortepianowy recital Szymona Nehringa - laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na który złożyły się utwory Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, słowem wstępu poprzedziła kurator ds. programowych Atmy Małgorzata Janicka-Słysz. Góralskim akcentem była natomiast witająca gości kapela „Maśniaki”. Nad przebiegiem uroczystości czuwała kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie w willi "Atma" Agnieszka Gąsienica-Giewont.

Od 8 marca w "Atmie" można będzie oglądać szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice dopełniające stałą ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora wykonane według koncepcji merytorycznej Teresy Chylińskiej, muzykolog, najwybitniejszej znawczyni biografii Karola Szymanowskiego, współorganizatorki Muzeum Karola Szymanowskiego i autorki scenariusza ówczesnej ekspozycji. Projekt graficzny tablic wykonała Urszula Kusek.

Willa "Atma" to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). W 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności.

Willa "Atma" zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą "duszę". Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w "Atmie". W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanem. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku "Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu "Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m.in. w multimedia i nowy fortepian.

Ukochana przez kompozytora – jak mawiał - góralska "chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską – także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Kolejny koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w "Atmie" odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 - usłyszymy Cracovia Trio.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

zdj. Piotr Korczak

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama