Kino, którego szukasz „Nawet góry przeminą”
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
ZAKOPANE. W czwartek 31 marca o godzinie 19.00 zapraszamy na pierwszy seans w nowym sezonie cyklu "Kino, którego szukasz". W Kinie Sokół przy ul. Orkana 2 wyświetlony zostanie film "Nawet góry przeminą" w reżyserii Jia Zhangke.
"Nawet góry przeminą" - rok 1999, Chiny wkraczają w nowe stulecie, w czas wielkich przemian. Powstaje nowa klasa, elita dorobkiewiczów zachłystujących się Zachodem (melodią przewodnią filmu jest cover przeboju „Go West”) – od teraz symbolem statusu społecznego będzie samochód i wieża stereo. Nadejście nowego roku wita również piękna Tao, o której serce toczą walkę dwaj mężczyźni, przyjaciele z dzieciństwa – zamożny i arogancki Zhang i skromny, cichy Liangzi. Tao wybierze Zhanga, lecz Liangzi nie zniknie z jej życia…Akcja filmu „Nawet góry przeminą” rozgrywa się w 1999, 2014 i 2025 roku, za każdym razem śledzimy losy bohaterów z nieco innej perspektywy, a reżyser używa nieco innych środków wyrazu. To film o meandrach ludzkich uczuć, konsekwencjach dokonywanych wyborów, o emocjonalnej pustce, ale też wnikliwa wiwisekcja chińskiego społeczeństwa – na scenę wkracza agresywny kapitalizm, rozpadają się więzi rodzinne, w upadających okręgach przemysłowych ludzie są coraz bardziej wyalienowani i samotni.To saga rodzinna, opowieść o miłości, ale też moralitet, esej o poszukiwaniu tożsamości i o poszukiwaniu uczucia. Akcja toczy się niespiesznie, splata się wiele wątków, lecz warto być cierpliwym i wejść w świat pokazywany przez Jia Zhngke również po to, by zastanowić się nad sobą i naszym miejscem na ziemi.Jia Zhangke - zwany jest l’enfant terrlible chińskiej kinematografii. Urodził się w 1970 roku w niewielkim rolniczym miasteczku w prowincji Shanxi, nie pochodzi jednak „z chłopów” – jego rodzinę zesłano na wieś, ponieważ jego dziadek był chirurgiem, a fachu uczył w Europie, a tego przewodniczący Mao nie wybaczał. Jia ukończył Pekińską Akademię Filmową i należy do tzw. Szóstej Generacji chińskich reżyserów (do piątej należał m. in. Zhang Yimou, twórca takich filmów jak „Zawieście czerwone latarnie” czy „Dom latających sztyletów”). Tak jak jego koledzy kręcił filmy, nie zważając na zakazy i restrykcje, najczęściej bez zgody rządu, dlatego nie były one pokazywane w Chinach, choć oczywiście krążyły pirackie kopie.„W latach 80. filmowcy Piątej Generacji byli prawdziwymi bohaterami - mówił Jia Zhangke - zdołali wyrwać chińskie kino z jego dotychczasowej formy i spróbować czegoś zupełnie nowego. Jednak zmienili się i w ich obecnych produkcjach nie zobaczysz już, jak płynie życie w Chinach. Moja wizja kina pozwala mi na ukazywanie chińskiej rzeczywistości bez żadnych zniekształceń”. Jego pierwszy film nakręcony za oficjalną zgodą chińskich władz, „Świat” (2004), był nominowany do nagrody Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2006 roku pokazał na tym samym festiwalu „Martwą naturę” (ang. Still Life) i wygrał.
Kino, którego szukasz to cykl specjalnych, jednorazowych pokazów, filmów wybranych dla zakopiańskiej publiczności. Pokazy filmów odbywają się raz w miesiącu, w wybrany czwartek o godz. 19.00, w okresie od marca do czerwca oraz od września do grudnia.
Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem. Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. Koordynatorką cyklu jest Elżbieta Krzemińska - Owczarz.
Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zakopane bilety na film można zakupić w cenie 10 zł. Następne seanse: 21 kwietnia, 19 maja oraz 16 czerwca.
źródło: UM Zakopane
Więcej na temat
komentarze
reklama