Do Broni! – wystawa plakatów w Muzeum AK
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Wiele wynalazków powstało w wyniku zapotrzebowania armii. Wojskowym zawdzięczamy nie tylko fabryczne patenty, ale także techniki wykorzystywane we współczesnej reklamie. Podczas II wojny światowej propaganda stosowana była na wielką skalę. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zachęca, aby zobaczyć jak wyglądały plakaty z tego okresu oraz kreacje powojenne, które wykorzystywały retorykę wojenną.
„Nie ustaniem w walce, siłę słuszności mamy i mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy” – to hasło jednego spośród 40 plakatów prezentowanych na wystawie. Druk wydany w Londynie nawiązywał wprost do pieśni Związku Polaków w Niemczech, która powstała wraz z narodzinami Rodła – znaku z którym identyfikowała się polska mniejszość na terenie III Rzeszy. Już od najbliższej niedzieli 3 kwietnia będzie można zobaczyć więcej tego typu haseł i nawiązań. Ściany muzealnego dziedzińca wypełnią się reprodukcjami wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939-45. Na wystawie będzie można porównać zastosowane rozwiązania, ponieważ plakaty reprezentują zarówno polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie, ale także propagandę niemiecką skierowaną do Polaków, a także propagandę komunistyczną oraz PRL-owską. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej.Wystawa jest narracją o środkach i narzędziach za pomocą których walczące strony chciały przekonać do swych racji. Zwiedzający, znając już bieg historii, samodzielnie ocenią na ile zaprezentowane przykłady wywarły zamierzony przez ich twórców i kolporterów efekt.
Do tematyki wystawy nawiązuje również II edycja konkursu „Zwycięski orle nasz leć”. Prace plastyczne, literackie i filmowe w temacie działalności propagandowej Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej nadsyłać można do 19 kwietnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum: http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=965.
W środę 27 kwietnia o godz. 18:00 Muzeum AK zaprasza również na pokaz filmu „Walka bez broni”, który zaprezentowany będzie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Gościem spotkania będzie kurator wystawy, którą oglądać można do końca września.
„Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” od 3 kwietnia do końca września na dziedzińcu Muzeum AK
Otwarcie w niedzielę 3 kwietnia o godz. 15:00.
Kurator wystawy: Izabela Cisek
źródło: materiał prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama