Koncert Roberta Kasprzyckiego
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
20 maja br. o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Kultura 50/50, koncert poety, muzyka, kompozytora, śpiewającego autora, okazjonalnego recenzenta muzycznego, felietonisty i krytyka literackiego - Roberta Kasprzyckiego. Koncert towarzyszy XXIV Ogólnopolskim Spotkaniom Recytatorów i Śpiewających Poezję "Amor sprawił...", które będą się odbywały w dniach 20-21 maja 2016 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Robert Kasprzycki zainteresował się muzyką już w szkole średniej, kiedy to oprócz grania w kapelach rockowych (Cthulhu, Claxon, Harry Angel) próbował po swojemu interpretować piosenki Okudżawy, Wysockiego, Stachury i wielu obcojęzycznych poetów śpiewających. Zaowocowało to tym, że trafił na przeglądy piosenki rosyjskiej i radzieckiej oraz na konkurs recytatorski i poezji śpiewanej w krakowskim Pałacu Pod Baranami, gdzie otrzymywał sympatyczne, aczkolwiek tylko wyróżnienia.Zadebiutował w 1992 roku na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobywając I nagrodę oraz stypendium im. Wojtka Bellona, przyznawane tradycyjnie autorowi najlepszych tekstów. Rok później, wykonaniem utworu "Brudny autobus do stacji Golgota", zdobył I nagrodę Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i... od tego czasu przestał brać udział w festiwalach i konkursach.
W roku 1992 roku spotkał na swej drodze znakomitego wokalistę i showmana - Janusza Radka, z którym przez szereg lat tworzył duet Radek–Kasprzycki. W 1994 roku, z inicjatywy Kasprzyckiego, Radka oraz Kamila Śmiałkowskiego (scenarzysty, dziennikarza i specjalisty od pop-kultury), powstał Ni-Kabaret "Zielone Szkiełko", w którego skład wchodzili także Basia Stępniak, Szymon Zychowicz, Grzegorz Halama, Marek Grabie, Marek "Smok" Rajss oraz grupa twórców młodszego pokolenia, która zasiliła swym składem formację działającą później jako krakowski "Azyl" (Dominika Kurdziel, Dzidka Muzolf, Aneta Ryncarz).
W 1995 roku Kasprzycki wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie "Kraina Łagodności". Po kolejnym występie na opolskim festiwalu w 1996 roku, w stacjach radiowych pojawiła się piosenka "Niebo do wynajęcia", która szybko zdobyła sporą popularność i została uznana za najlepszą piosenką literacką roku. Wkrótce popularność zyskały także inne utwory w tym: "Zapiszę śniegiem w kominie", "Mam wszystko, jestem niczym" i "Ja nie śpię, ja śnię", które w 1997 roku znalazły się na debiutanckiej płycie artysty pt. "Niebo do wynajęcia". Płyta odniosła spory sukces, otrzymując, m.in. nominację do nagrody "Fryderyka" w 1997 roku w kategorii "Album Roku-Piosenka Poetycka". Jesienią 2006 roku ukazała się druga płyta Kasprzyckiego nosząca tytuł "Światopodgląd", a w 1997 roku trzecia płyta pt. "Piosenki i Nie".
Robert Kasprzycki - wokal, gitary
Krzysztof Wyrwa - bas
Max Szelęgiewicz - gitary
bilety: 20 zł
s/
źródło: Oświęcimskie Centrum Kultury
Więcej na temat
komentarze
reklama