W Kopalni Soli Wieliczka – sezon otwarty (film)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Uroczystość rozpoczęcia sezonu turystycznego w Kopalni Soli Wieliczka było znakomitą okazją do zaprezentowania loga Światowych Dni Młodzieży, które zainstalowano w komorze Barącza. Górnicy podsumowali też zeszły – jak się okazało rekordowy – rok pracy.
Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich wspólnie zainaugurowały sezon turystyczny 2016. Jednocześnie w komorze Erazma Barącza zaprezentowano logo Światowych Dni Młodzieży. Jest ono zanurzone w solankowym jeziorze, włączone w pokaz świetlny i stanowi symbol lipcowego spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem, ale także wyrazem religijności i przywiązania górników do tradycji oraz uświetniania ważnych wydarzeń w historii kraju.- Komora Barącza z solankowym jeziorem, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo ŚDM, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym– mówi Damian Konieczny Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - Lokalizacja ta bez wątpienia przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających wielickie podziemia. Po wizycie Papieża będzie z kolei pamiątką tego wydarzenia - Spoglądanie w głąb przejrzystej solanki przypomina zaglądanie w głąb własnego serca - tam, gdzie przechowujemy najcenniejsze i najpiękniejsze uczucia, nadzieje, wspomnienia.
Komora Erazma Barącza znajduje się 101 m pod ziemią. Wydrążono ją w XIX w., a w roku 1905 włączono do szlaku zwiedzania. Jeziorko o głębokości 9 m powstało jako atrakcja dla turystów. Komorze patronuje Erazm Barącz, dyrektor wielickiej kopalni na początku XX w. i kolekcjoner dzieł sztuki w jednej osobie. Sama instalacja loga Światowych Dni Młodzieży była dużym logistycznie przedsięwzięciem. Montażu i podłączenia instalacji oświetleniowej dokonali płetwonurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, którzy wykonywali w komorze Barącza już wcześniej kilkukrotnie prace czyszczenia dna jeziora. Pomysł na uhonorowanie ŚDM pojawił się przy okazji planowania wydobycia z dna jeziora „skarbów” tj. m.in. monet i innych rzeczy gubionych przez turystów.
Odsłonięcie loga i zarazem otwarcie kolejnego już sezonu turystycznego było okazją do podsumowań. Zwłaszcza, że wieliccy górnicy mają się czym pochwalić. Rok 2015 zakończył się rekordową liczbą 1 mln 390 tys. turystów. W pierwszym kwartale 2016 r. kopalnię odwiedziło już 210,2 tys. gości, co oznacza 25- procentowy wzrost w po równaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.
Warto wspomnieć, że Kopalnia Wieliczka to nie tylko zabytkowe podziemia.
- W tym roku obok zwiedzania podziemi mocno polecamy korzystanie z dobrodziejstw soli i solanki- zachęca Marian Leśny Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - Usytuowana na skraju Parku św. Kingi tężnia czy uruchomiane w połowie kwietnia pobyty profilaktyczne w podziemnym uzdrowisku to lekarstwo dla naszych płuc i całych dróg oddechowych, sposób na „walkę” organizmu ze smogiem. W obliczu zanieczyszczenia środowiska i wszechobecnych pyłów profilaktyka chorób ma duże znaczenie - Powietrze pod ziemią jest pozbawione negatywnych dla zdrowia pyłów, podobnie aerozol w solankowej tężni.
eł/
Więcej na temat
komentarze
reklama