50. rocznica polskiego prawykonania "Pasji według św. Łukasza" (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Z okazji 50. rocznicy polskiego prawykonania "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Krakowskiej odbył się niezwykły koncert.

Dzieło dedykowane żonie Elżbiecie przeznaczone jest na chór chłopięcy, trzy chóry mieszane, trzy głosy solowe (sopran, baryton i bas), recytatora i wielką orkiestrę symfoniczną. Kompozytor wykorzystuje łaciński tekst Ewangelii św. Łukasza z wstawkami zaczerpniętymi z wielkopostnych hymnów, psalmów i trenów.

"Pasja" to dzieło epokowe, które łączy awangardowe środki muzyczne z wielką tradycją dawnych oratoriów pasyjnych (zwłaszcza pasji Bacha – aluzją do jego postaci jest też dźwiękowy motyw B-A-C-H w jednej z dwóch podstawowych serii dwunastotonowych stanowiących materiałową podstawę kompozycji). Znaczenie i prawdziwą wielkość Pasji Łukaszowej docenia publiczność całego świata – to jeden z najczęściej wykonywanych utworów XX stulecia.

Dzieło powstało na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Kompozytor miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski. W Polsce wykonano Pasję po raz pierwszy 22 kwietnia 1966 roku w Filharmonii Krakowskiej.

Orkiestrą w wielkim składzie z chórami mieszanym i chłopięcym 24 kwietnia pokierował Charles Olivieri-Munroe. Partie solowe zaśpiewali Iwona Hossa (sopran), Mariusz Godlewski (baryton) i Piotr Nowacki (bas), a fragmenty narracyjne recytował Krzysztof Gosztyła

Tomasz Cichocki oraz materiały promocyjne Filharmonii Krakowskiej
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama