Nowe paszporty już z odciskami palców

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od poniedziałku (22 czerwca) w biurach paszportowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego od wszystkich osób starających się o paszport pobierane będą odciski palców. 29 czerwca pojawią się w Polsce paszporty, które będą zawierać nową informację - zakodowane elektronicznie odciski palców właściciela.

Do tej pory, wydawane w Polsce od sierpnia 2006 roku paszporty biometryczne miały zakodowaną tylko jedną informację, tzw. cechę biometryczną - elektroniczny obraz twarzy.

Wprowadzenie odcisków palców to krok do przodu w lepszym zabezpieczaniu dokumentów, zapobieganiu ich fałszowaniu i kradzieżom. Wprowadzenie nowocześniejszej formy dokumentów nie oznacza jednak konieczności wymiany dotychczas posiadanych paszportów - zachowują one ważność do daty, która jest w nich zapisana.

Odciski palców pobierane będą w całym kraju od 22 czerwca (zagranicą, w konsulatach - od 29 czerwca). Paszporty wydawane po 29 czerwca (tym osobom, od ktorych od 22 czerwca pobrano odciski) będą miały już dwie cechy biometryczne: obraz twarzy oraz odciski palców.

Odciski palców zapisywane są w formie elektronicznej (nie graficznej - nie są widoczne) w czipach znajdujących się w paszportach.

Pobieranie odcisków palców odbywa się przy pomocy czytnika - niewielkiego elektronicznego urządzenia, do którego należy przyłożyć palce. Nie jest używany tusz, ani żadna substancja, która mogłaby np. brudzić palce. Pobierane będą odciski dwóch palców. Czytniki znajdą się w każdym punkcie składania wniosków paszportowych.

Odciski palców nie będą gromadzone w żadnej bazie danych - będą przechowywane wyłącznie na czas produkcji dokumentu.

Opłaty za wydanie paszportu pozostają bez zmian. Nie zmieni się wygląd paszportu. Nie wydłuży się również czas oczekiwania na dokument (około miesiąca).

Wszystkie paszporty zachowują ważność do daty, która jest zapisana w dokumencie. Jeżeli ktoś chce wymienić dokument na nowocześniejszy - może to zrobić w normalnym trybie, bez dodatkowych opłat. Nie ma możliwości „dopisania” odcisków palców do dotychczasowych paszportów biometrycznych.

źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama