Odnowienie tradycji Kardiologicznego Dnia w Busku Zdroju
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Fundacja Cardiovascular Center Foundation oraz spółka Intercard we współpracy z uzdrowiskiem “Marconi” wznawia tradycję Kardiologicznego Dnia Buska Zdroju dla lekarzy i pacjentów, który odbędzie się 14 maja 2016 roku w Parku Zdrojowym przy Sanatorium „Marconi”.
Dla lekarzy zaplanowane jest Sympozjum Naukowe „Nowości w kardiologii i kardiochirurgii 2016”, a dla pacjentów pierwszy w Busku “Klub Pacjenta” połączony ze “Szkołą Serca” dla osób po incydentach kardiologicznych, a także “Biała Sobota Kardiologiczna”, czyli bezpłatne badania i konsultacje dla mieszkańców Buska Zdroju i okolic oraz wszystkich uczestników Festiwalu Buskiego Folkloru.Kardiologiczny Dzień Buska Zdroju organizowany po raz pierwszy od dawna w tym roku nawiązuje do tradycji, kiedy w Busku Zdroju cyklicznie odbywały się liczne wydarzenia związane z problematyką chorób serca, a w uzdrowisku gościły sławy polskiej i światowej kardiologii, w tym profesor Zbigniew Religa.
W ramach Kardiologicznego Dnia Buska Zdroju odbędą się spotkania dla pacjentów z Buska i okolic, czyli “Klub Pacjenta” połączony ze “Szkołą Serca”, impreza plenerowa dla mieszkańców, pacjentów i kuracjuszy “Biała Sobota Kardiologiczna” w Uzdrowisku Marconi oraz Sympozjum Naukowe dla lekarzy „Nowości w kardiologii i kardiochirurgii 2016”.
„Biała Sobota Kardiologiczna w Uzdrowisku Busko Zdrój to plenerowa impreza, podczas której mieszkańcy, pacjenci i kuracjusze z Buska i okolic będą mieli okazję nie tylko skorzystać z porad wybitnych specjalistów z zakresu chorób serca, ale także od razu na miejscu wykonać bezpłatne badania.
„Szkoły Serca” to organizowane przez Fundację Cardiovascular Center Foundation indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, które są realizowane od 2015 roku w ośrodkach kardiologii inwazyjnej w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim - również właśnie na terenie Pińczowa, Buska i Ostrowca Świętokrzyskiego spotkanie edukacyjne każdej „Szkoły Serca” odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy, a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w „Szkole Serca” zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca, ale także członkowie ich rodzin.
- Kardiologia ludzkie życie ratuje na sali zabiegowej. Dzięki szybkiemu zabiegowi chory wraca do zdrowia, ale przez pierwsze dni jest on w szoku po całej sytuacji. Wtedy pacjent nie przyswaja wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz w trakcie wypisu. Z naszych informacji wynika że najlepiej jest pacjentów zapraszać na rozmowę kilka dni po całym zajściu, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy to dokładnie opowiadamy, co stało się w trakcie tego zawału serca, jak pacjent został wyleczony, jak powinien dbać o siebie - tak w skrócie można przedstawić zasadność tego projektu - tłumaczy Prof. Dariusz Dudek, kierownik II Klinika Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
“Kluby Pacjenta” to cykliczne spotkania edukacyjne dla pacjentów organizowane w poszczególnych ośrodkach kardiologii interwencyjnej od 2011r. Poświęcone są m. in. leczeniu nadciśnienia, prowadzeniu zdrowej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, a także przestrzeganiu zaleceń lekarskich po zabiegach angioplastyki wieńcowej. W spotkaniach uczestniczy regularnie ok. 5.000 pacjentów kardiologicznych rocznie. Wykłady prowadzą autorytety medyczne, praktycy, lekarze specjaliści na co dzień prowadzący leczenie chorych, ale w zależności od tematyki również osoby o odpowiednim wykształceniu jak pielęgniarka, dietetyk, rehabilitant czy psycholog. Rocznie odbywają się średnio 2-3 spotkania Klubu Pacjenta w każdym z 14 ośrodków kardiologii inwazyjnej w Polsce południowo – wschodniej.
Pacjenci z Buska i okolic będą mieli wyjątkową możliwość uczestniczenia w spotkaniu łączącym oba projekty.
Podczas Kardiologicznego Dnia Buska w Uzdrowisku gościć będą najwybitniejsi polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy. Sympozjum „Nowości w kardiologii i kardiochirurgii 2016”, którego dyrektorami naukowymi są Prof. dr hab. med. Dariusz Dudek - Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ CM, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Prof. UJ, dr hab. med. Jacek Legutko - Przewodniczący Asocjacji interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Instytut Kardiologii UJ CM, podzielone zostało na cztery sesje tematyczne.
Pierwsza z sesji dotyczyć będzie sposobów optymalizacji postępowania w grupach największego ryzyka, kolejne – prewencji udarów i elektroterapii, zaś ostatnia – rewolucji, jaka na naszych oczach dokonuje się w leczeniu interwencyjnym chorób serca. Jest to miejsce wymiany doświadczeń, ale i pokazanie, że polska kardiologia jest świetnie zorganizowana, ma poziom europejski, wypracowywany z sukcesem przez ostatnie 20 lat.
Wśród prelegentów znajdują się wybitne autorytety: Prof. Dariusz Dudek, Prof. Jacek Legutko, Prof. Marianna Janion, Prof. Krzysztof Żmudka, Prof. Leszek Bryniarski, Prof. Stanisław Bartuś, Prof. Jacek Dubiel i inni.
Tegoroczny Kardiologiczny Dzień Buska odbywają się w ramach 40. Buskiego Spotkania z Folklorem. To jeden z najważniejszych w regionie świętokrzyskim przeglądów muzyki ludowej, podczas którego wystąpią kapele ludowe, soliści, zespoły taneczne i śpiewacze. Wydarzenie odbywa się pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa.
Szczegółowy program w dziale" co, gdzie, kiedy".
opr.s/
źródło: materiał prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama