"Odkryj nieznane" z małopolskimi instytucjami kultury

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Co kryje się pod tajemniczym „Małopolskie naj…”? Jakie opowieści przygotowała ciotka Kamocka? I co wieczorem we dworze zdarzyć się może? Jakie niespodzianki znajdują się we wnętrzu zabytkowych samolotów i jak przenieść się w okres wspaniałego stulecia Imperium Osmańskiego? Wszystko wyjaśni się już dziś kiedy to instytucje kultury województwa małopolskiego otworzą swoje drzwi w ramach NOCY MUZEÓW.


Z okazji NOCY MUZEÓW małopolskie instytucje kultury przygotowały wiele specjalnych wydarzeń, warsztatów, pokazów i prezentacji. Nie lada gratką będzie otwarcie dla zwiedzających miejsc na co dzień niedostępnych. Oczywiście czynne będą wystawy stałe i czasowe. Większość krakowskich obiektów dostępna dla zwiedzających będzie do godz. 1:00 w nocy z piątku na sobotę, a muzea poza Krakowem zwiedzać będzie można nawet do północy w sobotę.

Z kolei Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza do przekonania się, co kryje wnętrze zabytkowych samolotów. Ciekawostką będzie też spotkanie z Jimem Pawelczykiem, który odbył szesnastodniowy lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia. Muzeum Armii Krajowej część swoich propozycji poświęciło Cichociemnym, których rokiem Sejm RP ustanowił rok 2016. Z tej okazji przygotowano rekonstrukcje historyczne i prezentację sprzętu, jaki był wykorzystywany w czasie II Wojny Światowej. Kilka propozycji skierowano też do miłośników kina, na których czekają mniej znane produkcje z udziałem najlepszych polskich aktorów: „My Cichociemni”, „Pseudonim Anoda” czy „Kontrym”.

Równie interesujące propozycje mają instytucje spoza Krakowa. Kto chciałby spędzić piątkowy wieczór przy dźwiękach bałkańskiego, łemkowskiego i polskiego folku powinien odwiedzić Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Tutaj też odkryć można będzie tajemnicę budowy skansenu czy nauczyć się wyplatania rękawic. W Skansenie w Wygiełzowie swoje opowieści snuć będzie za to ciotka Kamocka, która z pewnością opowie, co wieczorem we dworze zdarzyć się może.

Część instytucji spoza Krakowa wyszła naprzeciw tym, którzy nie zdążą odwiedzić wszystkich interesujących miejsc w piątkową noc. W sobotę, 14 maja w czasy największej świetności Imperium Osmańskiego swoich gości przeniesie Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. W ich oddziale, w Kasztelu w Szymbarku zaaranżowano bowiem najprawdziwszy osmański seraj, kryjący niejedną tajemnicę haremu. Wyjątkową propozycję ma też Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie po raz pierwszy udostępniona zostanie wystawa „Cierpienie ma sens”, prezentująca pokój Jana Pawła II z Polikliniki Gemelli.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przeniesie odwiedzających bliżej gwiazd, za sprawą interaktywnej wystawy „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. W siedzibie Muzeum Etnograficznego odbędzie się natomiast biesiada ludowa, z kolei w Zamku w Dębnie – szlacheckie obrzędy „Od kołyski, do trumny”. Na spotkanie z Witkacym oraz Janem Matejko udać trzeba się do Muzeum Tatrzańskiego. Ma ono również propozycję dla osób, które będą chciały zakosztować nieco „białego szaleństwa” i dowiedzieć się czegoś o urokach dawnego narciarstwa w Tatrach.

W ramach Nocy Muzeów większość z atrakcji dostępna będzie za okazaniem pamiątkowej, specjalnie przygotowanej z tej okazji monety, którą nabyć będzie można za symboliczną złotówkę.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama