Poznaliśmy zadania zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zadania prospołeczne, kulturalne i edukacyjne dominują wśród projektów, jakie Małopolanie zgłosili w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Z 204 wniosków, jakie wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego, najwięcej, bo aż 48 propozycji mieli mieszkańcy Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Pełna lista zgłoszonych zadań jest już dostępna na stronie BO Małopolska.

- Cieszymy się, że idea Budżetu Obywatelskiego Małopolski spotkała się z tak dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców. Oni najlepiej wiedzą, jakie projekty chcieliby mieć zrealizowane w swojej okolicy. Stąd taka różnorodność pomysłów – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. – Teraz sprawdzamy, czy złożone wnioski spełniają kryteria, natomiast 10 czerwca poznamy ostateczną listę zadań, spośród których Małopolanie wybiorą projekty do realizacji – dodał.

W I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zgłoszono 165 zadań powiatowych oraz 39 subregionalnych. Najwięcej jest zadań o charakterze prospołecznym (55), kulturalnym (38) i edukacyjnym (36). Niewiele mniej zgłoszono wniosków z zakresu sportu (32) i turystyki (22).

Wśród zgłoszonych zadań są m.in: projekty sportowe dla dzieci, młodzieży i seniorów, wśród których największą popularnością cieszyły się zajęcia z koszykówki, piłki nożnej i Nordic Walking. Oprócz tego Małopolanie zaproponowali: budowę chodników i parkingu, konserwację zabytkowych obiektów, wyposażenie hali sportowej i modernizację placów zabaw. Sporą popularnością cieszyły się też projekty propagujące czytanie książek wśród dzieci czy organizacja imprez kulturalnych oraz warsztatów tanecznych. Na liście znaleźć można też zajęcia z pierwszej pomocy oraz szkolenia młodzieżowych grup pożarniczych. Wszystkie zgłoszone projekty są teraz oceniane pod względem formalnym i merytorycznym. O tym, które z nich mają szansę na realizację zdecydują sami Małopolanie w głosowaniu, które rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. Ostateczne wyniki głosowania poznamy do końca lipca.

Przypomnijmy, że podczas składania wniosków najbardziej aktywni byli mieszkańcy Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (obejmującego powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki i wielicki, z wyłączeniem miasta Kraków), którzy złożyli 48 wniosków (w tym: 35 zadań powiatowych i 13 zadań subregionalnych), z Krakowa wpłynęło 39 zadań powiatowych, w Małopolsce Zachodniej złożono 42 wnioski (w tym: 35 zadań powiatowych i 7 subregionalnych), w subregionie tarnowskim 32 (w tym: 25 zadań powiatowych i 7 subregionalnych), na Podhalu 24 (w tym: 16 zadań powiatowych i 8 subregionalnych), a na Sądecczyźnie 19 (w tym: 15 zadań powiatowych i 4 subregionalne).

Pełna lista zgłoszonych zadań złożonych w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego dostępna jest tutaj.

opr. s/

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama