Nowe rozwiązania w trosce o dzieci

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zdalna opieka położnicza to nowy rodzaj usługi, którą wprowadziły: Centrum Zdrowia Tuchów oraz Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska. Dzięki temu pacjentki placówek mogą wykonywać w domu badania KTG.

Polega ono na rejestracji czynności serca dziecka z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy w czasie ciąży i porodu. Dzięki współpracy z firmą Comarch Healtcare mieszkanki Powiśla i powiatu tarnowskiego badanie KTG mogą teraz wykonać w domu, w przyjaznych dla siebie warunkach, bez zbędnego czekania w kolejkach.

Oferowane badanie jest podstawową, najbardziej rozpowszechnioną, nieinwazyjną metodą monitorowania stanu zdrowia płodu w czasie ciąży. Do niedawna jego przeprowadzenie było możliwe jedynie w placówkach medycznych. Obecnie dzięki nowym rozwiązaniom oraz zapewnieniu opieki profesjonalistów, ciężarne przez całą dobę czują się bezpieczniej. Usługa KTG daje oszczędność czasu, kosztów oraz możliwość kontaktu z nienarodzonym dzieckiem, również dla pozostałych członków rodziny.

Usługa zdalnej opieki położniczej jest dedykowana kobietom od 36. do 42. tygodnia ciąży. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania pacjentka odbywa wizytę u lekarza bądź położnej w celu kwalifikacji do badania i szkolenia. Podczas konsultacji jest rejestrowana w specjalnym systemie. Tam też zapisywana jest historia jej poprzednich ciąż, aktualnie przyjmowane leki czy przebyte choroby. Po zakończonej rejestracji przyszłe mamy uczą się, jak obsługiwać aparat oraz jak poprawnie wykonywać badanie. Usługa zdalnej opieki położniczej składa się z mobilnego aparatu KTG, oraz platformy, za pomocą której personel odbiera i interpretuje wyniki. Otrzymywane dane są na bieżąco analizowane przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej - wyspecjalizowaną jednostkę, działającą całodobowo, której personel zdalnie monitoruje pacjentów.

Badanie KTG trwa około 30 minut. Kobieta oprócz samego pomiaru może też o dowolnej porze posłuchać akcji serca dziecka. Do domu pacjentka otrzymuje –aparat diagnostyczny, do którego dołączone są peloty zakładane na brzuch przyszłej mamy oraz służące do ich utrzymania pasy. W zestawie znajduje się też ładowarka, która oprócz funkcji zasilania pozwala przesyłać wyniki badań. Transfer danych odbywa się za pomocą sieci telefonii komórkowej, zatem kobieta nie musi mieć dostępu do Internetu, żeby korzystać z usługi. Każdy wynik badania oceniany jest przez wykwalifikowany personel – lekarza ginekologa lub położną. Po ocenie ciężarna otrzymuje informację zwrotną, a w sytuacji wykrycia nieprawidłowości podejmowana jest odpowiednia interwencja.

opr.s/

źródło: Centrum Zdrowia Tuchów

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama