Tropem wody po Małopolsce
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W ostatni weekend maja warto się wybrać na kolejną odsłonę Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (MDDK), które w tym roku odbywają się pod hasłem „Wszystko płynie”. Tym razem pasjonaci historii będą mogli odnaleźć ślady kreacji i spustoszeń, jakie niesie siła żywiołu wody. Wstęp na wszystkie wystawy czy spacery jest bezpłatny.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, dwór w Kwiatonowicach czy kościół sióstr Norbertanek – to tylko niektóre z obiektów, jakie można odwiedzić w weekend 28-29 maja w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (MDDK). W każdym oprócz możliwości zwiedzania, czekają ciekawe wystawy, spotkania czy atrakcje dla najmłodszych. Pełny program wydarzeń można znaleźć tutaj.Uczestnicy tegorocznej edycji, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o Małopolsce, będą mogli też sięgnąć po bezpłatne publikacje Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki, które ukazały się przy okazji kolejnych edycji MDDK: „W tym sęk!” (o architekturze drewnianej), „Wejdź na szlak” (tematyczne szlaki kulturowe), „Wielki wybuch 1914–1918” (okres I wojny światowej) czy „Był sobie czas” (czas w zabytkach). Książki będą dostępne w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach prezentowanych podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wersja elektroniczna jest natomiast dostępna na stronie wydarzenia w formatach epub i mobi (do pobrania tutaj).
Przypomnijmy, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to największe cykliczne wydarzenie, które promuje bogactwo naszego regionu. Impreza powstała z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Co roku podczas dwóch majowych weekendów można nieodpłatnie zwiedzać kilkanaście wybranych obiektów, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie na tę okazję, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. W ramach MDDK udostępniane są obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w prywatnych rękach.
Każda edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego przyciąga do obiektów prezentowanych w Krakowie i Małopolsce kilka tysięcy mieszkańców i turystów (w 2015 roku było to ponad 9000 osób). Do tej pory w siedemnastu edycjach wydarzenia udostępniono zwiedzającym ponad 230 zabytkowych obiektów z terenu Małopolski. Grupę docelową MDDK stanowią przede wszystkich osoby dorosłe w wieku 26–45 lat (41%), 46–65 lat (38%), z wykształceniem wyższym (79%) oraz średnim (20%). W MDDK uczestniczą mieszkańcy Krakowa (55%) i innych miast i wsi Małopolski (33%) . Każdego roku w przygotowane i realizację Małopolskich Dni Dziedzictwa zaangażowanych jest blisko 100 podmiotów, instytucji i osób oraz wolontariuszy pracujących w punktach informacyjnych.
opr. s/
źródło: Biuro Prasowe UMWM, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, fot. S. Woźniak/MIK
Więcej na temat
komentarze
reklama