Rozdano złote, srebrne i brązowe kierpce

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Już po raz siódmy na scenie kina Sokół w Zakopanem odbył Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „o Złote Kierpce”. Podobnie, jak w latach ubiegłych stanowił on eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju.

W rywalizacji wystartowało jedenaście zespołów regionalnych z całego Podhala, które przygotowały widowiska oparte na dawnych góralskich zwyczajach, tradycyjnych zabawach, scenkach rodzajowych, które zaginęły już z podhalańskiego krajobrazu.

Prezentacje oceniła profesjonalna komisja artystyczna składająca się z etnologów, etnomuzykologów, etnografów oraz ekspertów od folkloru dziecięcego. W jej składzie zasiedli: przewodnicząca - Dorota Majerczyk, członkowie: Agnieszka Gąsienica – Giewont, Krzysztof Trebunia Tutka, sekretarz jury Michaela Topór Orawiec. Jury dziennikarskie - Jolanta Flach. Nagrody zwycięzcom wręczyli: Joanna Staszak - naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego w UM Zakopane oraz Marek Borkowski - sekretarz Starostwa Tatrzańskiego.

Wyniki:
Złote Kierpce
Małe Wirchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej
Majeranki z Chabówki
Srebrne Kierpce
Zbójnicek z Zębu
Brązowe Kierpce
Polany z Kościeliska
Zornica z Zakopanego
Małe Harnasie z Suchego

Wyróżnienia: Jaferniocek z Ostrowska, Orlęta z Bukowiny Tatrzańskiej, Marusynianie z Maruszyny.

js/ zdj. Józef Słowik
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama