Malarstwo i rzeźba na rocznicowej wystawie Ryszarda Kołdrasa (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Tłoczno było podczas wernisażu krakowskiej wystawy twórczości Ryszarda Kołdrasa w bibliotece Akademii Górniczo-Hutniczej. Byli koledzy autora prac z Kopalni Soli Bochnia, której pracą kierował on w latach 1993 - 1996, znajomi z rodzinnego Brzeska, nie zabrakło władz uczelni. Ekspozycję można oglądać do 24 czerwca w hallu wystawowym Biblioteki Głównej na pierwszym piętrze.
Gości spotkania witała dyrektor Biblioteki Głównej AGH Ewa Dobrzyńska-Lankosz. Na miejscu pojawili się między innymi: Zbigniew Rojek - prezes Kopalni Soli Bochnia, Tomasz Migdas - dyrektor ds. technicznych Kopalni Soli Bochnia, Krzysztof Zięba - były prezes Kopalni Soli Bochnia, Wacław Jaworski - zastępca dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Jan Flasza - dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Jerzy Wyczesany - kierownik Działu Upowszechniania Edukacji i Twórczości Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał prof. dr hab. inż. Piotr Czaja – dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Jak się okazało był on nauczycielem autora prac podczas studiów w murach Akademii Górniczo-Hutniczej po koniec lat 70-tych XX wieku. Współorganizatorka ekspozycji, córka artysty Olga Kołdras mówiła, że wystawa została zorganizowana w związku z 20. rocznicą śmierci Ryszarda Kołdrasa, który zginął w 1996 r. w wypadku samochodowym w Jodłówce. Zaprezentowała ona także przygotowany na tę okazję materiał filmowy. Składały się na niego fragmenty archiwalnych wywiadów telewizyjnych, zapowiadających udostępnienie podziemnych wyrobisk kopalni dla regularnego ruchu turystycznego, filmowe zdjęcia rodzinne a także wypowiedzi obecnych i byłych pracowników Kopalni Soli Bochnia.Ryszard Kołdras urodzony w 1955 roku rysował, malował i rzeźbił od dziecka. W roku 1980 ukończył Wydział Górniczy AGH. W rok później rozpoczął pracę w Kopalni Soli w Bochni, która stała się jego wielką pasją. Zaczynał jako inżynier do spraw wentylacji, potem był kolejno kierownikiem robót górniczych, starszym inspektorem do spraw nadzoru inwestycyjnego i rozliczania robót likwidacyjnych. Następnie wygrał konkurs na dyrektora. Pełniąc tę funkcję doprowadził do utworzenia Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia, zakończenia generalnego remontu szybu Sutoris i przystosowania podziemnych wyrobisk dla prowadzenia ruchu turystycznego. Jedna z komór na poziomie August nosi jego imię. Pod ziemią odbywały się także wydarzenia kulturalne, kilka spektakli teatralnych zrealizowała tu Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika. Pośmiertnie twórca sceny poświęcił Ryszardowi Kołdrasowi spektakl „Kir”. Obrazy pokazywane na wystawie to głównie sceny symboliczne, pejzaże, martwe natury, sceny związane z przeszłością, a także akty i portrety.
Prezentowane są też rzeźby w drewnie: ekspresyjne krucyfiksy, twarze Chrystusa w koronie cierniowej czy płaskorzeźby związane z historią i legendami kopalni soli Bochni.
Wystawie patronuje Malopolskaoline.
źródło: mat. prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama