Nowotarscy celnicy przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
NOWY TARG. Budynek IC jest oflagowany, na ścianie wywieszony został transparent z napisem "Protest Służby Celnej". Znaczna część funkcjonariuszy nie przychodzi do pracy - biorąc zaległe urlopy lub zwolnienia lekarskie.
Protest związany jest z planami Ministerstwa Finansów dotyczącymi reorganizacji służb celnych. Celnicy sprzeciwiają się włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej, likwidacji Służby Celnej. Kolejny postulat to jednakowe emerytury dla wszystkich funkcjonariuszy.Krajowa Administracja Skarbowa to połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.
Ministerstwo Finansów informuje, iż utworzenie KAS jest jednym z priorytetów resortu, a w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej. "W nowej strukturze bardzo ważną rolę - tak jak dotychczas - pełnić będą funkcjonariusze celni" - czytamy w komunikacie.
Idea łączenia trzech służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju (administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej) zakłada stworzenie jednej silnej organizacji podległej Ministrowi Finansów. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i brak jest bieżącej wymiany informacji między nimi.
"Utworzenie jednej instytucji poprawi efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne typowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kontroli" - podkreśla resort finansów.
Celnicy jednak obawiają się zwolnień. Ich zdaniem - po powstania Krajowej Administracji Celnej, czyli po 1 stycznia 2017 roku - pracę może stracić nawet połowa funkcjonariuszy.
Pomysł resortu finansów w sprawie powołania Krajowej Administracji Skarbowej krytykują związkowcy. Ich zdaniem "jest szkodliwy dla interesu publicznego", bowiem połączenie administracji podatkowej i służby celnej nie zapewni skutecznej walki z szarą strefą i zwiększenia wpływów budżetowych.
W rozmowie z Podhale24, wiceprzewodnicząca związku zawodowego Celnicy PL - Maria Mrugała potwierdza iż dziś przez kilka godzin trwały rozmowy związkowców z resortem finansów. - Może jutro będziemy mieć dobre informacje, zobaczymy - zapowiada.
W nowotarskim Centrum Rozliczeń, podlegającym pod IC w Krakowie prawie połowa pracowników jest na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie. - Wszystko jest zgodne z prawem - podkreśla jedna z osób, prosząca o zachowanie anonimowości.
- Sytuacja nie jest łatwa. Nowotarskie Centrum Rozliczeń obsługuje pobory z całej Polski, ale staramy się by klienci nie odczuli protestu - zapewnia kom. Tomasz Skierski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Krakowie.
s/
źródło: Podhale24
Więcej na temat
komentarze
reklama