Warsztaty w Galerii BWA SOKÓŁ

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ oraz Nowosądecka Mała Galeria zapraszają 24 czerwca na nocną odsłonę sztuki - ART NIGHT!

PROGRAM

17:00 - 19:00, Dziedziniec Galerii BWA SOKÓŁ (w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych - sala edukacyjna, II piętro)
Warsztaty Cięcie gięcie, czyli jak zrobić coś z niczego

Różnorodność tworzyw, bogactwo materiałów i nieskrępowana wyobraźnia będą kluczowe podczas warsztatów, które poprowadzi Monika Smyła, artystka, dla której opór materii jest codziennym wyzwaniem. Z pozornie niepotrzebnych przedmiotów, zużytych i nikomu niepotrzebnych materiałów stworzymy coś. Coś przydatnego, dekoracyjnego i niepowtarzalnego.

19:30, Galeria BWA SOKÓŁ
Wernisaż wystawy pany chłopy chłopy pany

Projekt artystyczny pany chłopy chłopy pany poświęcony jest postrzeganiu wsi w kulturze przez pryzmat kolekcji muzealnych i etnograficznych. Projekt będzie się składał z trzech zasadniczych części: dwóch wystaw oraz interdyscyplinarnego i naukowego panelu dyskusyjnego. Część pierwsza przybierze formę prezentacji dzieł sztuki współczesnej na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego, oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Część druga projektu to ekspozycja, zorganizowana we współpracy Muzeum Okręgowego i BWA SOKÓŁ. Zaproszeni przez kuratorów artyści w przestrzeni galeryjnej BWA SOKÓŁ przygotują realizację artystyczną, bazującą na swoich uprzednich badaniach archiwaliów i bardzo bogatej kolekcji sztuki ludowej, fotografii i sztuki profesjonalnej o tematyce etnograficznej, zgromadzonej przez Muzeum Okręgowe. Realizacja ta ma mieć formę zarówno składającej się z muzealnych archiwaliów i eksponatów, instalacji artystycznej, jak również edukacyjnej i popularyzatorskiej wystawy tematycznej, poświęconej zagadnieniu kolekcjonowania i pokazywania ludowości w tradycyjnym muzeum. Część trzecia projektu to panel dyskusyjny z udziałem historyków, historyków sztuki, antropologów, socjologów i etnografów. Panel dyskusyjny o charakterze naukowym poświęcony zostanie zagadnieniu postrzegania wsi w XX i na początku XXI wieku.

20:00, Galeria BWA SOKÓŁ
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie pany chłopy chłopy pany

20:30, Dziedziniec Galerii BWA SOKÓŁ (w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych - parter Galerii)
Muzyczny performance. Marcin Sipiora BWSounds .

Muzyczno-dźwiękowa część działalności artystycznej kolektywu BWScustoms, założonego przez Marcina Sipiorę i Jacka Doroszenko w 2005 roku w Krakowie. Działania BWSounds rozłożone są na wielu płaszczyznach: tworzenie muzyki eksperymentalnej, elektronicznej, alternatywnej, tworzenie środowisk dźwiękowych na potrzeby projektów multimedialnych oraz internetowych, kolaboracje z innymi artystami.

22:10, sala im. Danuty Szaflarskiej MCK SOKÓŁ
Projekcja filmu Zniewolony (12 Years a Slave)

Wielka Brytania, USA 2013, dramat/biograficzny, reż. Steve McQueen
Obsada: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt i inni
Wstęp - Karol Szafraniec

Nagrodzony czterema Oskarami film o historii amerykańskiego niewolnictwa. Bohaterem jest wolny czarnoskóry, który podstępem zostaje porwany i sprzedany handlarzom, skąd trafia na plantację. Tak zaczyna się jego wędrówka ku odzyskaniu wolności i osobistej godności. Film stanowi bezprecedensową w kinie amerykańskim opowieść o niewolnictwie, w której to niewolnik stanowi centrum akcji, jest w pełni upodmiotowiony i to jego oczami obserwujemy proceder zniewalania i handlowania ludźmi. W kontekście prezentowanej wystawy, film stanowi ciekawe spojrzenie na relacje między klasą panującą i ich podwładnymi, może też sprowokować do refleksji na temat podobieństw między amerykańskim niewolnictwem a europejskim feudalizmem i pańszczyzną, która coraz częściej obecna jest także w polskim piśmiennictwie na ten temat.

Zniewolony to również najgłośniejszy przykład mariażu sztuk wizualnych i X muzy. Reżyser filmu jest jednym z najważniejszych brytyjskich artystów swojego pokolenia. Laureat Nagrody Turnera (1999), twórca video-artów i instalacji, performer i rzeźbiarz. Od swojego debiutu pełnometrażowego (Głód, 2008) konsekwentnie "infekuje" język kina głównego nurtu charakterystycznymi dla sztuki wideo rozwiązaniami estetycznymi i konceptualnymi, co przyczynia się do jego wzbogacenia i częściowej dekonstrukcji.

18.00, Nowosądecka Mała Galeria
Wernisaż wystawy malarstwa i grafiki ONA

Barbara Tytko, Renata Szułczyńska, Jadwiga Mytko

21.00, Nowosądecka Mała Galeria
Akcja artystyczna Andrzeja Szarka Minutaury
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama