Najmniejszy stymulator serca już dla pacjentów w Krakowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

We wtorek 21 czerwca na Oddziale Klinicznym Elektrokardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II pierwszym pacjentom zostaną wszczepione najmniejsze na świecie stymulatory serca bez elektrod wewnątrzsercowych - mają one wielkość kapsułki witaminowej. Będzie to pierwszy zabieg tego typu w Małopolsce.

Wszczepienie implantu nie wymaga nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, zabieg jest więc dużo bardziej bezpieczny, a ryzyko potencjalnych powikłań pozabiegowych spada do minimum. Stymulator wszczepiany jest przezskórnie, przez żyłę i zakotwiczony w mięśniu prawej komory serca. Wszczepiane urządzenie Micra TPS jest 10 razy mniejsze od obecnie stosowanych rozruszników serca, a jego mikroskopijna bateria pozwala pracować mu nawet do 10 lat.

Wszczepienia urządzenia dokonuje się, gdy zdiagnozowano utrwalone migotanie przedsionków wraz z wolną pracą serca. Działanie Micry TPS polega na stymulacji serca na żądanie - w chwili, kiedy serce człowieka niebezpiecznie zwalnia, włącza się rozrusznik i zaczyna pracować z prawidłową częstotliwością.

Badania wykazały, że w przypadku wszczepienia mikrostymulatorów ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji jest statystycznie dużo niższe niż w przypadku klasycznych rozruszników. Powikłania występujące przy do tej pory stosowanych urządzeniach dotyczą w głównej mierze uszkodzeń elektrod wewnątrzsercowych wszczepianych razem z nimi. Micra TPS pozbawiona jest tego typu elektrod, a jej działanie koncentruje się na pobudzeniu bezpośrednio mięśnia serca w miejscu jego wszczepienia. Pacjenci z mikrostymulatorem będą mogli przechodzić także badania rezonansem magnetycznym, co do tej pory nie było możliwe.

zdj. archiwum Medtronic

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama