"Od Euroregionu Tatry do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej" (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej zorganizowana została dziś międzynarodowa konferencja z udziałem m. in. przedstawicieli Ministerstwa Transportu, Spraw Zagranicznych, Departamentu Polityki Regionalnej i ekspertów z Komisji Europejskiej. Spotkanie ma charakter konsultacyjny, przygotowujący do powołania EUWT.

Na zaproszenie Euroregionu Tatry przyjechali także przedstawiciele polskich i słowackich samorządów pogranicza, władze regionalne, jak również Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, działających już Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej oraz euroregionów i podmiotów przygotowujących się do powołania EUWT.

- To forum wymiany opinii i doświadczeń oraz dyskusji nad rolą i potencjałem EUWT w kontekście prac Euroregionu Tatry nad utworzeniem pierwszego na polsko-słowackim pograniczu europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej - wyjaśnia Bogusław Waksmundzki. Jak dodaje przewodniczący Rady Transgranicznego Związku Euroregion Tatry - "ma to ogromne znaczenie w trwających właśnie konsultacjach strategicznych dla przyszłości polityki spójności, które podczas polskiej Prezydencji stanowić będą jedno z ważniejszych zagadnień".

Problematyka konferencji dotyczy m.in.: roli Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej jako nowatorskiego instrumentu wspierającego rozwój terytorialny, który wzmacnia skuteczność polityki oraz jest użytecznym narzędziem przy wdrażaniu międzynarodowych przedsięwzięć. Przy okazji prezentowany jest Euroregion Tatry i samorządy pogranicza jako podmioty o wieloletnim doświadczeniu, potencjale i rozeznaniu potrzeb pogranicza, które mogą sprawnie i efektywnie współuczestniczyć w zarządzaniu środkami unijnymi przeznaczonymi na współpracę terytorialną w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali: Kazimierz Jóskowiak, profesor Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Alfonso Alcolea Martínez z Komitetu Regionów, Martín Guillermo Ramírez, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, Przemysław Gembiak z Departamentu Strategii i Planowania w MSZ, Zuzana Hofericová z Wydziału Polityki Regionalnej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Reubliki Słowackiej oraz Jakub Szymański, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, UM Województwa Małopolskiego.

Na jutro zaplanowano wizytę studyjną na polsko-słowackim pograniczu. Goście odwiedzą Szczawnicę, Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor, Niedzicę, Kieżmark, Strażki, Białą Spiską, Bukowinę oraz Białkę Tatrzańską.

Natomiast jeszcze dziś (środa) czeka nas wieczorny koncert na płycie Rynku. Plenerowe widowisko muzyczne pt. „Łączą nas Tatry” w reżyserii Jerzego Zonia rozpocznie się o godzinie 19.00.

Kierowcom przypominamy, że do godziny 21.0 zamknięta zostanie południowa pierzeja Rynku.

Zdj. Michał Adamowski

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama