Zakopane jako pierwsze przywita papieża Franciszka

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

27 lipca polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński powita ze szczytu Giewontu papieża Franciszka, który będzie leciał nad górami na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Jest to kolejny akcent, poprzez który Zakopane włącza się w przeżywanie spotkania Papieża z młodymi ludźmi z całego świata.

Dla osób, które nie będą mogły wybrać się do Krakowa, od 29 lipca miasto przygotowuje wspólne oglądanie transmisji nabożeństw. Natomiast bezpośrednio po zakończeniu głównych uroczystości zaprasza pielgrzymów do przedłużenie pobytu właśnie w Zakopanem i wzięcia udziału w wycieczkach, koncertach i wydarzeniach towarzyszących.

Zanim rozpoczną się główne uroczystości 27 lipca po konferencji prasowej w Krakowie oraz modlitwie i błogosławieństwie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem Marek Kamiński przejedzie wraz z góralami dorożką do Kuźnic, a następnie wyruszy na Giewont, gdzie w momencie przelotu Papieża Franciszka nad Tatrami w drodze z Rzymu na lotnisko w Balicach w symboliczny sposób rozpostrze flagę ŚDM, a u stóp krzyża złoży tablice z Dekalogiem.

Akcja odbędzie się w ramach projektu Decalogue, który w sposób nowy, artystycznym językiem słowa i muzyki, ma za zadanie przypomnieć światu, zwłaszcza ludziom młodym to co jest niezmienne i aktualne mimo upływu lat – Prawo Boże, Dziesięć Prostych Słów. Projekt powstał z inicjatywy Radka Grabowskiego, Marcina Pospieszalskiego i ks. prof. Waldemara Cisło, który jest znanym w Polsce głosem w obronie tych, którzy cierpią na całym świecie z powodu odrzucenia Bożego Prawa i odwrócenia się od Boga. Natomiast Marek Kamiński jest żywym świadectwem tego, że warto w życiu przemierzać najdalsze krańce, by szukać i odkrywać Boga w pięknie otaczającego nas świata. Jednocześnie warto Go nieść innym. Tak stanie się i tym razem.

To wydarzenie będzie nawiązywać do wizyty Papieża Jana Pawła II, który mówił do zgromadzonych na Mszy św. w Zakopanem, wskazując na Krzyż: "Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie”.

Plan wydarzenia 27 lipca 2016r.

10:00 KRAKÓW AGH Centrum Konferencyjne ŚDM - planowana konferencja prasowa z udziałem jednego z artystów projektu muzycznego Decalogue (Paddy Kelly) oraz Ks. Prof. Waldemara Cisło Dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
10:30 KRAKÓW - ZAKOPANE - podróż z Krakowa do Zakopane
12:00-12:30 Krzeptówki - modlitwa i błogosławieństwo na pielgrzymowanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
12:30-13:00 Krzeptówki - Kuźnice - przejazd wraz z góralami do Kuźnic
13:15 krótka konferencja prasowa przy Zajeździe Górskim Kuźnice (Zakopane, Kuźnice 11)
13:30-15:30 wejście na Giewont (w drodze na szczyt o 15:00 wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego)
ok. 15:30 kiedy Papież Franciszek będzie przelatywał samolotem nad tatrami w drodze z Rzymu na lotnisko w Balicach w symboliczny sposób Marek Kamiński rozpostrze flagę ŚDM, a już u stóp krzyża na Giewoncie złoży tablice z Dekalogiem
16:00 - 18:00 zejście ze szczytu
18:00 - 21:00 powrót do Krakowa pod okno na Franciszkańskiej 3

Więcej informacji o wydarzeniach w Zakopanem z okazji Światowych Dni Młodzieży
na stronie http://www.sdm2016.zakopane.eu/.

oprac. r/ organizatorzy
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama