Inauguracja Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Przez najbliższy tydzień Zakopane stanie się najważniejszym w Polsce miejscem pamięci o Karolu Szymanowskim. Wszystko za sprawą Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, które odbywają się po raz trzydziesty dziewiąty. W Kościele Świętego Krzyża odbył się koncert inauguracyjny najważniejszego festiwalu poświęconego twórczości tego wybitnego kompozytora.

Podczas koncertu wystąpiła Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, której towarzyszyli soliści Łukasz Długosz - flet oraz Agata Kielar-Długosz - flet. W programie znalazły się: prawykonanie najnowszego utworu Rafała Augustyna, Koncert na 2 flety i orkiestrę kameralną Justyny Kowalskiej-Lasoń, „Wyspy” Eugeniusza Knapika oraz Hymn i Aria Aleksandra Lasonia.

Festiwal potrwa do 31 lipca. Program tegorocznej edycji jest bardzo urozmaicony. Wydarzeniami towarzyszącymi będą: autorski monodram Hanny Zbyryt pt. „Zośka” o niespełnionej miłości Nałkowskiej do Szymanowskiego, prezentacja autentycznych nagrań Juliusza Zborowskiego z okazji 90. rocznicy śmierci Bartusia Obrochty i opowieść o relacjach muzykanta z kompozytorem, rekonstrukcja wesela góralskiego, w którym w 1923 roku wziął udział Karol Szymanowski oraz projekcja filmowa spektaklu operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów”.

Część muzyczną festiwalu wypełnią koncerty w wykonaniu znakomitych artystów z kraju i zagranicy, m.in.: Orkiestra AUKSO, Łukasz Długosz (flet), Tianyu Zhou (fortepian – Kanada/Chiny), Janusz Wawrowski (skrzypce), Kwartet AIRIS, Ewa Biegas (sopran), Oscar Prados (Hiszpania) - laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego, Katowice 2012 .

Szczegółowy program na www.szymanowski.zakopane.pl oraz w naszym dziale "co, gdzie, kiedy".

oprac. pk/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama